Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůNovinky Pražského ZpravodajeKarieru s paletou v 19. století vystavuje ZČG v Plzni

Karieru s paletou v 19. století vystavuje ZČG v Plzni

Karieru s paletou v 19. století vystavuje ZČG v Plzni

Postavení umělce ve společnosti v 19. století, jeho vztahu s uměleckou kritikou a divákem, veřejná prezentace děl na uměleckých výstavách, uměleckého školení a širších souvislostí  se zabývá výstava v Západočeské galerii v Plzni.

Výstava, která je rozčleněna do tří kapitol – V soukromí ateliéru i tváří v tvář publiku, Autoportrét / vzájemný portrét a Chrámy umění – si klade za cíl představit toto téma z různých perspektiv a zároveň jej propojují  s evropským kontextem. Obrazy zahrnují zobrazení sebevědomého tvůrce, romantickou introspekci sebe sama i oslavování  národního společenství.

Návštěvník zde uvidí tvorbu evropských karikaturistů jako byli Honoré Daumier, nebo William Hogarth spolu s významnými českými umělci.

Představeny jsou obrazy atelierů Karla Purkyně, Soběslava Pinkase, Emila Orlika nebo Ludvíka Kohla. Z časopiseckých ilustrací shlédneme díla Jaroslava Věšína, Mikoláše Alše, Luďka Maroda, Antonína Gareise ml.

Autoportréty jako výraz zvyšování sebevědomí zastupuje Karel Purkyně. Dílo Josefa Navrátila je představeno i v souvislosti s prvními sběrateli tohoto umělce.

Ve třetí části nazvané Chrámy umění uvidíme alegorické a historické kompozice, které byly navrhovány do vznikajících kulturních institucí a representativních budov. Představeny jsou díla

Josefa Mánesa, Josefa Berglera, Viktora Barvitia, Adolfa Liebschera, Karla Špillara či Františka Kupky.

Jsou zachyceny aktivity spolků (Mánes) a vznikajících výstavních činností (Podzimní salon) a aktivit počátku 20.století (Miloš Jiránek, Bohumil Kubišta).

Výstava je věnována Romanu Prahlovi, profesoru z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, jehož mnohé práce se těmto motivům věnovaly a otevřely je tak pro další uměleckohistorické bádání.

Výstava je doprovázena výpravná stejnojmenná publikace. Partnerem je NG vPraze, výstavu a publikaci podpořila Galerie KODL.

Expozici je možné navštívit do 9.června. Doprovodné programy najdete na: http://www.zpc-galerie.cz/cs/aktualni-programy

Zpracoval: Petr Ondrášek

Foto nahoře: Viktor Barvitius, Kout v ateliéru Karla Purkyně, konec 50.let 19.st., olej, plátno, soukromá sbírka

Foto © ZČG Plzeň

Václav Brožík, Návštěva v ateliéru, 1878 až 1879, ZČG v Plzni

Josef Bergler, Kritici před obrazem (Malíř a milovník umění, 1806,tuš, pero, papír

Václav Brožík, Návštěva v ateliéru, 1878 až 1879, ZČG v Plzni,

Antonín Gareis ml., Typy malířské, Světozor V, 1871,č.5,str.53,Oblastní muzeum Louny

Facebook komentáře