Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůNovinky Pražského ZpravodajeJe člověk spíš anděl nebo bestie? Startuje nová edice Dnešní svět nakladatelství Filosofia

Je člověk spíš anděl nebo bestie? Startuje nová edice Dnešní svět nakladatelství Filosofia

Je člověk spíš anděl nebo bestie? Startuje nová edice Dnešní svět nakladatelství Filosofia

Nová edice nakladatelství Filosofia se chce specializovat převážně na překlady knih současných světových filosofů, kteří čtivým způsobem pojednávají o zásadních tématech celospolečenského zájmu. Jednou z takových knih je i „Darwinovská levice“ od Petera Singera.

Neomarxista Michael Hauser na křtinách této knihy vyslovil pochyby, zda skutečně existují nějaké „fixní“ lidské vlastnosti, o kterých píše Singer, a otázal se, které to jsou. „Zdá se, že podle Singera jsou to takové vlastnosti, jako je vztah k vlastnímu etniku, nevěra a žárlivost, existence hierarchií,“ konstatoval. Singer podle Hausera mluví o pouhých „tendencích“, takže zde máme tendenci člověka k altruismu a tendenci k egoismu, „a co lze na tom v politice stavět?“ zeptal se Hauser. A hned odpověděl, že podle jeho mínění „nic“.

Neomarxista Hauser se domnívá, že Marx přirozenost člověka popsal dobře.

Každá lidská vlastnost je podle jeho mínění dvojznačná. „Je snadné změnit ji v opak.“ Hauser pak připomněl klasický experiment amerického psychologa Philipa G. Zimbarda, který v roce 1971 provedl svůj světoznámý experiment s vězni a dozorci, do jejichž rolí se mohli náhodně vybraní účastníci převtělit.

Výsledky experimentu překonaly ty nejhorší obavy. Účastníci experimentu, probíhajícího na Stanfordské universitě, vzali své role vážněji, než Zimbardo očekával. Ti, kteří zastávali dozorcovské pozice, se uchylovali k metodám psycholgického teroru vůči straně vězňů, kteří zase pasivně přijímali psychologické násilí a na výzvu dozorců začali ponižovat ty vězně, kteří se násilí chtěli bránit.

Otázka, do jaké míry jsou člověku násilí či altruismus vrozené či získané prostředím, výchovou a společenským zařazením, není uspokojivě vyřešena dodnes.

Zimbardův experiment ukázal, jak velký vliv na chování člověka má jeho sociální pozice.

Luděk Toman

 

Facebook komentáře

Sdílejte články