Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje Historie Politika Události Zahraniční politika

Izraelští umělci proti židovskému rasismu: Jeruzalém není multikulturním, ale nejrozdělenějším a nejrasističtějším městem

Dva izraelští hudebníci, Jasman Wagner a Ofer Golany, tento týden koncertovali v Praze u příležitosti konání Dnů Jeruzaléma v Praze a obě akce se uskutečnily v rámci akcí „Dny okupovaného Jeruzaléma“ pořádaných Mezinárodním hnutí solidarity (s Palestinci).

Aktivisté upozorňují na „problematičnost“ festivalu Dny Jeruzaléma, jehož hlavními partnery jsou izraelské instituce, například jeruzalémská radnice, které se podle aktivistů „přímo podílejí na vysidlování palestinského obyvatelstva z Izraelem okupovaného Východního Jeruzaléma. Tento festival se tváří jako apolitický a kulturní festival, avšak zcela zamlčuje skutečnost, že Východní Jeruzalém  je dle mezinárodního práva okupovaným palestinským územím, naopak festival představuje Jeruzalém jako sjednocené multi-kulti město, které je však v realitě jedním z nejrozdělenějších a nejrasističtějších měst na světě.“

Palestinian relatives mourn as they carry the bodies of two kids, who are among the eight members of the same family who were killed overnight in an Israeli strike, during their funeral on July 19, 2014 in Beit Lahia, north of the Gaza strip.
Truchlící palestinští příbuzní, když nesou těla dvou dětí, které byly mezi osmi členy jedné rodiny zabitými přes noc během izraelského útoku, na pohřbu 19. července 2014 in Beit Lahia, ležícím na severu pásma Gazi.

Jasman Wagner je útlá dívka, které se narodila v Jeruzalémě v roce 1982. Při odvodu do armády (v Izraeli musí povinnou vojenskou službu absovovat i ženy) ji armádní psychiatr označil za „příliš bláznivou“ pro vojenskou službu. Jasman dostala „profil 21“, který ji od služby v armádě osvobodil. Ona založila kapelu s názvem „21“ a většina jejích vystoupení byla zaměřena proti armádním odvodům a proti tomu, jak se armáda chová. Na Jeruzalémské akademii múzických umění Jasman získala magisterský titul ve skladbě, ten jí byl ale odebrán za zkomponování koncertu protestujícího proti požadavkům akademie, aby hráli na okupovaných územích.

Ofer Golany je také jeruzalémský rodák, kde se narodil iráckému otci a polské matce. V izraelské armádě sloužil čtyři roky. Od roku 2000 každoročně nahrává cédéčko „Jeruzalém“, na kterém říká, proč a jak se vyhnout službě v armádě.

V květnu si Palestinci a všichni lidé na celém světě, kteří jsou s jejich utrpením solidární, připomněli další, tentokrát 68. výročí Nakby, jak Palestinci nazývají svou národní katastrofu, kdy bylo ze své vlasti vyhnáno 750 000 Palestinců, tedy více než polovina obyvatelstva a kdy Židé zničili na 400 až 500 vesnic, měst a obcí.

Podle aktivisty Kamila Kandalafta je terorismus zapsaný v genetickém kódu Izraele. „Jeho začátky zahají daleko před vznik státu, kulminují v Nakbě roku 1948, pokračují sérií masakrů a zločinů vůči Palestincům do dneška a budou pokračovat i v budoucnosti, dokud svět (především Západ) nepřestane zavírat oči před jeho zločiny a nepřestane uplatňovat dvojí metr: Přísný a tvrdý vůči Palestincům a shovívavý vůči Izraeli.“

izr holet Krále davida
Při bombovém útoku na hotel Krále Davida 22. července 1946 bylo zabito 91 lidí, z toho 28 Britů, 41 Arabů, 17 Židů a 5 příslušníků dalších národností, a 45 bylo zraněno. Útok nařídil velitel revizionisticko-sionistické skupiny Irgun Menachem Begin, který se v letech 1977 – 1983 stal premiérem Izraele.

Podle Kamila Kandalafta je takový dvojí metr vysvětlitelný jen na základě rasistických idejí. Je podle něj nemyslitelné, aby liberální elity Západu terorismus páchaný Palestinci používaly jako argument na delegitimizaci jejich zápasu za svobodu, ale minulé a současné teroristické činy Izraele omlouvali jako pochopitelně nutná opatření; aby Palestincům vyčítali, že na jejich čele stojí teroristi a zároveň přehlíželi, že na čele Izraele stáli dva vůdci teroristických organizací, další premiér zodpovědný za několik masakrů Palestinců, současný premiér zodpovědný za kolaps mírových rozhovorů a za smrt více než 2 100 lidí (většinou civilistů) během útoku na Gazu v létě 2014 a že všichni tito vedli (a Netanjahu stále vede) stranu, která je podle židovských intelektuálů postavená na fašistických a teroristických základech.

Luděk Toman

Podobné příspěvky

Smartifikace elektrického osvětlení v Praze

Afri

Venkovní expozice Botanické zahrady hl. m. Prahy se otevírají pro veřejnost

Jaroslav Hauer

Štědrý den nastal

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady