Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůNovinky Pražského ZpravodajeFrancouzští impresionisté v Praze

Francouzští impresionisté v Praze

Camille-Pissarro-Zahradní-koutek-v-Éragny-Malířův-domov-1897.jpg

Francouzští impresionisté v Praze

Národní galerie Praha v paláci Kinských připravila výstavu Francouzský impresionismus – mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard, kterou vybudoval ve 20. let podnikatel a mecenáš Wilhelm Hansen a která dnes patří dánskému státnímu uměleckému muzeu Ordrupgaard.Ve zmíněném muzeu v současné době probíhá rekonstrukce a muzeum zapůjčuje sbírku předním zahraničním institucím – před Prahou byla vystavena ve Francii, Kanadě a Švýcarsku.

Úvod výstavy nás seznamuje se vznikem sbírky a její historií. Představená kolekce špičkových děl přináší mimořádný zážitek. Uvidíte nejen impresionisty, ale i umělce, kteří svou tvorbou impresionismus předcházeli i následovali.

Obraz Camille-Corota-Větrný-mlýn-1835–1840

Jean-Baptiste Camille Corot, Větrný mlýn, 1835–1840

obraz Claude Moneta Mořská scenerie Le Havre

Claude-Monet-Mořská-scenerie-Le-Havre-kolem-1866

Shlédnout můžete obrazy které namaloval Eugène Delacroix, uvidíte soubor děl Camille Corota, díla Honoré Daumiera, Gustave Courbeta i umělců barbizonské školy. Z vrcholných děl impresionismu je vystaven soubor děl od Claude Maneta, Alfreda Sisleye nebo Camille Pissarra. Jeden oddíl představuje díla impresionistických umělkyň: Berthe Morisotové a Evy Gonzalésové. Námět ženy zobrazují díla Auguste Renoira, Eduarda Maneta nebo Edgarda Degase.

 

obraz Berthe Morisotové Portrét paní Marie Hubbard

Berthe Morisot, Žena s vějířem. Portrét paní Marie Hubbard, 1874

obraz Paula Cézanne, Koupající se ženy

Paul Cézanne, Koupající se ženy, kolem 1895

Zátiší jsou zastoupena díly Edouarda Maneta, Paula Gauguina nebo Henriho Matisse. V závěru expozice se potěšíte souborem děl Paula Gauguina a obrazu Paula Cézanna.

Jedinečný zážitek výstava umožňuje do 13. října 2019. Výstava je otevřena denně vč.pondělí od 10 do 18 hodin, ve středu a v sobotu až do 20 hodin.  Bohatý doprovodný program naleznete na https://www.ngprague.cz/doprovodne-programy.

 

obraz Paula Guguina, Portrét mladé ženy

Paul Gauguin, Portrét mladé ženy.Vaïte (Jeanne) Goupil, 1896

obraz Henriho-Matisse-Květiny-a-ovoce-1909

Henri-Matisse-Květiny-a-ovoce-1909

Fotografie nad článkem:  Camille Pissarro, Zahradní koutek v Éragny (Malířův domov), 1897, © Ordupgaard, Copenhagen / Photo Anders Sune Berg

Ostatní fotografie: © Ordupgaard, Copenhagen / Photo Anders Sune Berg

Zpracoval: Petr Ondrášek

 

 

 

 

 

 

Facebook komentáře

Sdílejte články