Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje Zajímavosti a události z Prahy 1

Duka požehnal mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze

Mariansky sloup

Pražský arcibiskup Dominik Duka v sobotu požehnal mariánský sloup, který se po 102 letech vrátil na Staroměstské náměstí v Praze. Duka řekl, že památník není výrazem zpupnosti katolické církve, ale výrazem vděčnosti za pomoc ve válkách. „Příběh Mariánského sloupu  je příběhem o statečnosti, odvaze a věrnosti, ale i zaťatosti, nenávisti a závisti, ale i velkodušnosti.Zde nehovoří pouze kameny, zde hovoří i lidská srdce a chtějí vám sdělit, co je víra, jakou roli hraje v životě člověka naděje a co je opravdová láska. Láska Boha k člověku a člověka k Bohu, člověka k člověku, muže k ženě a ženy k muži.”DUKA procesiDuka na závěr bohoslužby ocenil zlatou svatovojtěšskou medailí sochaře Petra Váňu, který na napodobenině sochy pracoval, stříbrnou pak jeho spolupracovníky Tomáše Váňu a Hynka Schejbala. Další ocenění kardinál předal například emeritnímu opatu strahovskému, emeritnímu i úřadujícímu předsedovi Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu, staviteli Petru Řehořovi nebo zastupiteli hlavního města Prahy Janu Wolfovi.

Žehnání i následné projevy se odehrávaly za skandování odpůrců sloupu, kteří volali “Hanba!” či “Sloup rozděluje národ”, někteří zastánci s nimi diskutovali. Nedošlo k žádnému střetu kromě slovního skandování. Slavnosti předcházela bohoslužba v Týnském chrámu.

Sochař Petr Váňa

Marianský sloupSOCHAR PETR VANA“Byl to hluboký příběh i díky těm, kteří byli proti nám. Proto jim děkuji,” zmínil sochař a restaurátor Petr Váňa.

Navzdory dlouhodobě zamítavým postojům Prahy k obnově sloupu na napodobenině sochy a soklu pracoval 23 let.

Slavnosti předcházela bohoslužba v chrámu Panny Marie před Týnem, při které Duka zdůraznil, že mariánský sloup je symbolem usmíření.

Mezi přítomnými byl například hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek , bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo europoslanec Alexandr Vondra. Za Prahu při bohoslužbě promluvil zastupitel Wolf. Všichni přítomní v chrámu měli roušky. Bohoslužbu mohli sledovat lidé navelkoplošné obrazovce umístěné na náměstí.

Snahy po obnovení sloupu zaznívaly hned po jeho zborcení, silnější pokusy začaly po roce 1989.

Evangelické církve v tom zase vidí symbol pobělohorské rekatolizace a útlaku

Evangelici proti sloupuNa Staroměstském náměstí se už ráno sešly stovky příznivců i odpůrců sloupu, někteří byli v národních krojích. Většina se zúčastnila modlitby, další se za dozoru seskupili u budovy radnice pod nápisy “Praha není Vatikán” nebo “Sloup hanby”. Během bohoslužby zastánci sloupu zpívali náboženské písně. Zastánci považují dílo za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců, jejichž organizátoři akci nazvali “Neformální sešlost za sekulární Staromák“, jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země.  „Je to dobrá příležitost, aby zazněly i jiné, kritické názory na stavbu, kterou mnozí lidé považují za kontroverzní. Samozřejmě je tady katolický názor, který to považuje za symbol Panny Marie a vítězství nad Švédy. Evangelické církve v tom zase vidí symbol pobělohorské rekatolizace a útlaku. Lidé sekulární, třeba já, v tom zase vidí jakési připomínání habsburské monarchie. Ty názory jsou stejně hodnotné, máme demokracii a svobodu názorů,” řekl přítomný europoslanec Jan Zahradil.

Odpůrci mariánského sloupu se sešli na Staroměstském náměstí v Praze před jeho žehnáním.
Mariánské sloupy se zpodobněním Panny Marie se vztyčují už tisíc let jako děkovné a pamětní, často jako připomínka tragických událostí, válek či epidemií. V centru Prahy nechal sloup postavit habsburský císař Ferdinand III. v roce 1650 jako poděkování Panně Marii za obhájení Prahy před švédskými vojsky v roce 1648. Po vzniku republiky byl v listopadu 1918 na protest proti habsburské monarchii stržen davem.

RED.

Podobné příspěvky

Gayman Česko Slovenska 2016 je ze Slovenska

Jaroslav Hauer

Putovní výstava Má vlast cestami proměn

Jaroslav Hauer

Skupina Boney M vyprodala Malou sportovní halu

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady