Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaDivadloDěti z dětského domova na divadelních prknech Hybernie

Děti z dětského domova na divadelních prknech Hybernie

Děti z dětského domova na divadelních prknech Hybernie

Hanka Kynychová uvedla děti z dětských domovů na divadelní prkna, podpořit ji přišla celá rodina

IMG_2187V neděli 2. dubna vystoupily vedle Michaely Kuklové, Davida Gránského, Martiny Pártlové či Ivany Korolové nebo Bořka Slezáčka děti z dětského domova Humpolec. Děti v dětských domovech tancem a zpěvem doslova žijí, protože jim pohyb a endorfiny z něj, pomáhají bojovat se strastmi a starostmi, které jim život připravil. Své o tom ví i cvičitelka Hanka Kynychová, která se proto již dlouhá léta věnuje volnočasovým aktivitám dětí v dětských domovech. V rámci svého projektu Hejbejte se a zpívejte  se svým týmem snaží děti bez domova vzdělávat v tom co je baví – tedy hlavně v tanci a zpěvu.

Projekt Hejbejte se a zpívejte má několik tanečních kategorií a jeho ozdobou je kategorie Muzikál. Jubilejní 10. ročník tohoto projektu, který každoročně vrcholí IMG_2323taneční show dětí z dětských domovů za účasti předních českých a slovenských hvězd, se konal vloni v listopadu. Zlatou medaili z kategorie Muzikál si odnesl Dětský domov Humpolec. Díky vstřícnosti producentů muzikálu Alenka v kraji zázraků si děti z Vysočiny budou moci za odměnu zazpívat a zatančit vedle opravdových muzikálových hvězd na prknech pražského divadla Hybernie.

O tom, že je tanec a zpěv je opravdu smyslem života mnohých dětí bez rodin, svědčí i fakt, že jeden z humpoleckých tanečníků v září nastoupí na pražskou Konzervatoř Jaroslava Ježka. „Dětský domov Humpolec měl premiéru v tak velkém divadle. Roky tuto kategorii vyhrával Dětský domov Tišnov, ale v rámci desátého ročníku je o prvenství připravil právě Humpolec. Kdoví, asi je to tím, že se hlavní protagonista Lukáš připravoval na IMG_2246konzervatoř a šel do toho opravdu na plno. U dětí je vidět rok co rok velký pokrok a já jsem na ně moc pyšná,“ vysvětluje Kynychová a dodává: „Když jsem dorazila za zvukovou zkoušku do divadla Hybernie, tak měly děti trému a svěřily se mi, že je pro ně zážitek, stát na divadelních prknech. Vždycky když vidím rozzářené oči dětí, tak si uvědomím, že ta práce má opravdu smysl. I když je to někdy opravdu náročné, a nebo třeba na úkor vlastní rodiny.“ 

A aby Kynychová neměla výčitky svědomí, že nedělní dopoledne netráví s rodinou, vzala s sebou nejen děti, ale také manžela. Celá rodina se vzpamatovává z náročného období, kdy budovali nové fitko na pražské Pankráci. „Bylo to pravdu náročné období, proto se teď snažíme být hodně spolu a také odpočívat. Odpočinek totiž budu potřebovat, protože už 28.  května startuje 11. ročník projektu Hejbejte se a zpívejte,“ vysvětluje IMG_2358Kynychová. A na otázku, zda si od charitativní činnosti nechce odpočinout, odpovídá: „Ta myšlenka mě na chvíli napadla, ale hned jsem jí zneškodnila. Nechci být další člověk, který děti zklame a opustí je. Já a můj tým jsme součástí života dětí i tet v dětských domovech a nebylo by fér je opustit jenom proto, že jsem více unavená. Spoléhám na svůj tým a věřím, že si 11. ročník užijeme jako všechny předešlé.“ O tom, že má cvičitelka podporu rodiny nebylo pochyb, manžel tleskal vystoupení humpoleckých dětí jako o život. Partu netrhal ani téměř plnoletý Filip, který by již mohl mít své koníčky, ale i tak přišel mámu podpořit. Navíc dcery Alexandra a Sofie se věnují pohybu pravidelně, Alexandra dělá gymnastiku a Sofie latinsko – americké tance, takže jen otázkou času, kdy se do projektu Hejbejte se a zpívejte zapojí i ony coby maminčiny asistentky.

Uložit

Uložit

Facebook komentáře

Sdílejte články