Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Životní styl Muže rodina Ženy

Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum

foto svatby

Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum  a snížil i rozvodovost. Svatební salony a celá tato branže přišla o 1,23 miliardy korun. Obyvatelé ČR v letošním prvním pololetí uzavřeli jen 13,4 tisíce sňatků, meziročně o 9,6 tisíce sňatků méně. Vyplývá to z údajů k pohybu obyvatelstva, které dnes zveřejnil ČSÚ.

K nižšímu počtu sňatků přispěly zejména měsíce březen a duben

nevestaV jejichž průběhu byla možnost uzavření manželství silně omezena epidemiologickými opatřeními. V květnu, kdy opatření stále byla v nemalé míře v platnosti, je počet sňatků nižší každoročně, a to kvůli přetrvávající pověře, že májová svatba neústí ve šťastné manželství.

Březnových sňatků bylo jen 631, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky.

Loni činila průměrná konečná cena za svatbu v ČR 123 478 korun, jak plyne z šetření svatebního blogu svatbona.cz, realizovaném na vzorku 5 879 respondentů. Po zahrnutí letošní průměrné inflace v prvním pololetí, čítající 3,4 procenta, Češi v průměru od ledna do června utráceli za svatbu necelých 127 700 korun. To znamená, že svatební salony a další firmy a podnikatelé či OSVČ, které vydělávají na organizaci svatebních obřadů, přišli letos v prvním pololetí kvůli koronaviru o 1,23 miliardy korun. O tolik vyšší tržby by měly, pokud by počet sňatků dosáhl úrovně loňského prvního pololetí.
SVATBA
SVATBA

Pro salony, které se specializují na nákladnější svatby, které vyjdou na statisíce, je i ztráta několika klientů závažným výpadkem. Pro některé salony a další firmy a podnikatele z branže tak může být současná situace až likvidační. Snoubenci v prvním pololetí – zejména březnu a dubnu – sňatek hojně překládali na pozdější termín. Ochromené však byly i letní měsíce. Podstatná část svatebčanů nebo svatebních hostů se rekrutuje z řad cizinců, kteří se letos obecně mnohdy chtějí cestování vyhnout.

Opětovný rozmach svateb lze proto očekávat spíše až v příštím roce. Řada snoubenců hraje na jistotu a svatbu překládá právě až na rok 2021. Zmíněný zhruba 1,2miliardový výpadek, který letos v prvním pololetí branže pocítí, se tak z velké části vykompenzuje až příští rok.

Do té doby některé firmy z branže nepřežijí

V důsledku koronaviru klesl také počet rozvodů, byť v procentuálním vyjádření ne tak výrazně jako počet sňatků. Rozvodů bylo od ledna do června 10,2 tisíce, meziročně o 2,3 tisíce méně. Důvodem je i omezení činnosti soudů v době nouzové stavu, takže nelze vyloučit, že se nižší počet rozvodů kompenzuje jejich výraznějším početním navýšením v druhé polovině letoška či příští rok.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Kampaň “Ty to zvládneš – setkání s realitou”

Afri

Světová soutěž krásy neslyšících

Jaroslav Hauer

Nová léčba zachraňuje diabetiky.

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady