Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Lifestyle

Problémy s neplodností se řeší nejvíce na podzim

Více jak 25% lidí přicházejí na kliniky žádat reprodukční specialisty o pomoc s řešením neplodnosti právě na podzim.

„Podzimní měsíce jsou spojeny s rapidním nárůstem léčebných cyklů. Po dovolených k nám vyrážejí psychicky odpočinuté páry, aby pohnuly s procesem, na jehož konci je dítě,“ říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Vrána z ostravské kliniky Reprofit.
Zatímco o letních prázdninách využívají možnosti umělého oplodnění na klinikách lidé, kteří mají v práci volno, tedy především pedagogové, na podzim začínají chodit ti, kteří by už rádi slavili Vánoce s nadějí na narození potomka. „Podzim je obecně vnímaný jako silně pracovní a v tomto zápalu jsou ti, kterým se nedaří počít, více ochotni situaci řešit a investovat do ní čas a energii,“ vysvětluje MUDr. Vrána. Tradiční „podzimní nával“ na klinikách potvrzuje i MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. z IVF Clinic Olomouc. „Trend je jednoznačně daný návraty z dovolených a blízkostí Vánoc. Říjen a listopad jsou měsíce s největším počtem IVF cyklů,“ doplňuje MUDr. Machač. Podle slov MUDr. Pavla Otevřela, vedoucího lékaře brněnské kliniky Reprofit, čelí i oni stejnému „boomu“ příchozích v tomto období.

Umělé oplodnění

Problémy s plodností má v tuzemsku až čtvrtina párů. Nejčastěji přicházejí řešit potíže s početím mezi 35. a 42. rokem života. Jednou z žen, které s pomocí reprodukční medicíny začaly řešit touhu po dítěti, je Jana z Ostravy. Ta na kliniku zavítala v 37 letech, když se předtím pokoušela s manželem 7 let neúspěšně o miminko. „Známe se od 14 let, oba jsme měli skvělou práci, a tak jsme na založení rodiny začali pomýšlet až když jsme překročili třicítku,“ vzpomíná Jana. Mysleli jsme si, že vše půjde hladce, ale nešlo. Přibližně 7 let jsme se pokoušeli o dítě přirozenou cestou, a když se stále nedařilo, byli jsme frustrovaní. Bavili jsme se i o adopci. Přestože jsme ani jeden neměli žádný vážný zdravotní problém, dítě nepřicházelo, zřejmě tu sehrál negativní roli náš věk. Oba jsme ale děti moc chtěli a když mě můj gynekolog upozornil na s věkem tenčící se šance počít vlastní dítě, už jsem neotálela. Přibližně v 37 letech jsem začínala s cyklem na reprodukční klinice. Hned napoprvé se lékařům podařilo odebrat asi 10 vajíček, z toho byla půlka životaschopných. A z nich se mi před 3 lety narodil syn a před půl rokem dcera.“

Podle odborníků se v pozdějším věku podaří s pomocí umělého oplodnění otěhotnět přibližně 65 % párů. V České republice podstoupily neplodné páry v loňském roce kolem 24 000 cyklů, z toho přibližně 4 400 za pomoci darovaných vajíček.

Podobné příspěvky

Netradiční mikulášská nadílka pro neslyšící děti

Redakce

Celý svět slaví Mezinárodní den flamenka

Redakce

ROSSMANN ve Štěrboholech se otevřel pro první zákazníky

Redakce

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady