Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKultura v PrazeVychází kniha Jiří Šetlík: Provázejí mne životem

Vychází kniha Jiří Šetlík: Provázejí mne životem

Byt Jiřího Šetlíka

Vychází kniha Jiří Šetlík: Provázejí mne životem

Přední český historik a teoretik umění Jiří Šetlík v dubnu 2019 slaví devadesát let. K tomuto jeho významnému životnímu jubileu vychází publikace s názvem Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Vyprávění o obrazech, plastikách a jejich autorech.

Knihu k vydání připravil editor Tomáš Vrba, ve výrazné grafické úpravě Rostislava Vaňka a s adekvátním fotografickým doprovodem Gabriela Urbánka ji vydává Muzeum umění a designu Benešov.

Jak napovídá podtitul, jde o vzpomínkový text inspirovaný výtvarnými díly, které Jiří Šetlík důvěrně zná.

Většinou jsou to dary blízkých přátel, významných moderních umělců druhé poloviny 20. století. Knížka vznikala postupně jako záznam Šetlíkova komentáře k vlastní malé sbírce, který průběžně pořizovala editorova žena při pravidelných přátelských návštěvách.

V poutavém vyprávění tak ožívají miniaturní portréty uměleckých osobností. Jsou mezi nimi jsou Adriena Šimotová, Olbram Zoubek, Eva Kmentová, Hugo Demartini, Stanislav Kolíbal. Jiří Kolář, Jiří John, Zdeněk Tůma.

Skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brichtová, René Roubíček, Václav Cigler a Marian Karel.

Publikace je k zakoupení v Muzeu umění a designu Benešov, v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a ve vybraných pražských knihkupectvích.

V Muzeu umění a designu Benešov zároveň probíhá výstava převážně ze sbírky Jiřího Šetlíka pod názvem MUD pro Šetlíka/o UB 12. Jiří Šetlík mnoho let působil v UB 12 jako teoretik umění. Můžeme tak vidět díla Stanislava Kolíbala, Adrieny Šimotové, Jiřího Johna, Věry a Vladimíra Janouškových. Výstavu je možné navštívit do 12.srpna.

Foto  nahoře: Byt Jiřího Šetlíka_foto Gabriel Urbánek

Zpracoval s použitím TZ MUD Benešov Petr Ondrášek

Jiří Šetlík_foto Gabriel Urbánek

Jiří-Sozanský-z-cyklu-Suterén-1978_foto-Gabriel-Urbánek

Jiří Sozanský, z cyklu Suterén, 1978_foto Gabriel Urbánek

Libenský-a-Brychtová-Prostupy-Skrz-neskrz-1987_foto-Gabriel

Libenský a Brychtová, Prostupy, Skrz neskrz, 1987_foto Gabriel Urbánek

Facebook komentáře

Sdílejte články