Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaKultura v PrazeTRANSFORMACE GEOMETRIE – SBÍRKA SIEGFRIED GRAUWINKEL, BERLÍN A SBÍRKA MIROSLAV VELFL, PRAHA

TRANSFORMACE GEOMETRIE – SBÍRKA SIEGFRIED GRAUWINKEL, BERLÍN A SBÍRKA MIROSLAV VELFL, PRAHA

TRANSFORMACE GEOMETRIE – SBÍRKA SIEGFRIED GRAUWINKEL, BERLÍN A SBÍRKA MIROSLAV VELFL, PRAHA

Galerie hlavního města Prahy, která v minulosti uspořádala řadu úspěšných výstav spojujících český a německý umělecký prostor,  připravila další výstavu společného projektu s mimořádnými uměleckými díly ze dvou soukromých sbírek –  Sbírka Siegfried Grauwinkel, Berlín a Sbírka Miroslav Velfl, Praha –  které představují významné osobnosti abstraktního, převážně geometricko-konstruktivního umění.

Úvodní část je věnována dvěma českým umělcům: Jiřímu Kolářovi, a to souboru 30 básní evidentní poezie – Gersaintův vývěsní štít, 1959–1961 (vydáno 1966), a Josefu Hiršalovi a jeho prvnímu pokusu o zkoumání tzv. umělé poezie JOB-BOJ z roku 1962 (vydáno 1968), který lze považovat za důležitý iniciační zdroj estetiky konkrétního umění.

V následující části nás vystavená díla odkazují k tradici předválečné estetiky výmarského Bauhausu, skupin De Stijl, a Abstraction-Création a k průkopníkovi konkrétního umění Theo van Doesburgovi. Představen je výběr grafických prací z portfolií obou sbírek. Jedním z nich je grafická „mapa“ Exacta, obsahující práce 27 umělců napříč generacemi, jako jsou legendární protagonisté Henryk Stażewski, Victor Vasarely a Max Bill až po představitele mladší generace Jeffreyho Steela a dalších tvůrců.

V další části expozice najdete díla našich i zahraničních umělců: Zdeňka Sýkory, Manfreda Mohra, Kennetha Martina, Horsta Bartniga, Rity Ernst, Jana Kubíčka,

Françoise Morelleta, Milana Grygara, Františka Kyncla, Imi Knoebel, Günthera Förga, , Karla Malicha, Radoslava Kratiny, Karla Valenty, Manfreda Mohra, Vladislava Mirvalda a dalších.

Díky Galerii hlavního města Prahy a promyšlené strategii obou sběratelů, kteří vytvořili reprezentativní soukromé kolekce současného umění, se můžeme poprvé v tomto rozsahu seznámit s rozsáhlým přehledem významných děl geometricko-konkrétního umění a zkonfrontovat přístupy umělců žijících ve stejné době ale různých historických podmínkách.

K výstavě byl vydán celobarevný katalog v mimořádně kvalitní grafické úpravě od prof.Petra Babáka, který by mohl soutěžit o Nejkrásnější českou knihu roku. Zároveň byla vydána publikace Nepolapitelná struktura – ze sbírky Miroslava Velfla.

Doprovodné programy a další informace naleznete na www.ghmp.cz a www.facebook.com/GHMP.cz.

Výstavu je možné navštívit do 31.března 1919.

Obrázek nahoře: Zdeněk Sýkora, 3 fáze, 1997, serigrafie

Text zpracoval Petr Ondrášek, Foto GHMP,Tomáš Souček

Facebook komentáře

Sdílejte články