Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaKultura v PrazeSlovanská epopej Alfonse Muchy v Praze a Brně

Slovanská epopej Alfonse Muchy v Praze a Brně

Slovanská epopej Alfonse Muchy v Praze a Brně

 Slovanská epopej Alfonse Muchy v Praze a Brně

Malíř Alfons Mucha shrnul ve velkolepém cyklu Slovanská epopej dějiny slovanských národů. Cyklus vznikal v letech 1912–1926 v ateliéru na zámku Zbiroh na zakázku od Charlese R. Crana. Celek byl v roce 1928 předveden české veřejnosti v tehdy novém Veletržním paláci v Praze.

Současná presentace je rozdělena do dvou výstav. Jedenáct obrazů menších rozměrů můžete shlédnout v Obecním domě v Praze, jehož architektura je svým secesním charakterem jednou z nejrepresentativnějších budov v Praze a kde Alfons Mucha vyzdobil primátorský salonek. Výstava představuje důstojný příspěvek k významnému výročí existence našeho státu, jehož původní idea se inspirovala slovanskými dějinami a jejich odkazem. Výstavní prostory však nestačí pro všech dvacet monumentálních pláten celé epopeje a proto je devět větších obrazů cyklu vystaveno v pavilonu H na brněnském výstavišti, kde byly součástí festivalu  republika 1918 -2018. Brněnská expozice je doplněna přehledem plakátové tvorby Alfonse Muchy ze sbírky Ivana Lendla.

Veliký úspěch zaznamenala Slovanská epopej na zahraničním turné v Japonsku, kde ji vidělo přes 660 tisíc diváků. Nyní po dvou letech můžete vidět celý soubor opět v Čechách.

Výstavu v Praze je možno shlédnout do 13.1.2019, expozici v Brně do konce letošního roku.

Bližší informace o pražské expozici naleznete na http://www.obecnidum.cz/vystava/slovanska-epopej/ a informace o výstavě v Brně na https://mucha.brno.cz/

Foto: GHMP, zpracoval P.Ondrášek

 

Facebook komentáře

Sdílejte články