Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaVýtvarné umění PrahaRetrospektivní výstava Františka Kupky v Praze

Retrospektivní výstava Františka Kupky v Praze

Amorfa dvojbarevná fuga

Retrospektivní výstava Františka Kupky v Praze


František Kupka (1871-1957)

Národní galerie v Praze připravila retrospektivní výstavu František Kupka (1871-1957), ve Valdštejnské jízdárně v Praze Vznikla ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách.

Vedle děl ze sbírek Národní galerie jsou vystaveny práce z Guggenheimova Musea v New Yorku, Centre Pompidou v Paříži nebo vídeňské Albertiny a dalších. Na výstavě se podílí zápůjčkami i soukromí sběratelé.

Průřez dílem Františka Kupky zahrnuje práce z 90. let 19. století až po abstraktní práce z 50. let 20. století. Jednotlivé celky umožňují návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu po abstrakci.

Na výstavě naleznete první, pro veřejnost vystavené, abstraktní obrazy z výstavy 10. Podzimního salonu v Paříži v r.1912. Jde o Amorfu – Dvoubarevnou fugu a Amorfu – Teplou chromatiku. Jsou to zásadní díla světového malířství. Vedle retrospektivního přehledu malířského díla jsou představeny studie obrazů i satirické kresby pro časopisy a ilustrace mezi nimiž jsou ukázky i pro rozsáhlou encyklopedii Člověk a země. Tyto ilustrace vystavuje AJG na Hluboké do 7.října (https://prazsky-zpravodaj.cz/kultura/umeni-kultura/vystava-souboru-ilustraci-frantiska-kupky-clovek-a-zeme/).

Na výstavě bude probíhat rozsáhlý doprovodný program pro širokou veřejnost, který naleznete na https://www.ngprague.cz/exposition-detail/frantisek-kupka-1871-1957/. NG vydala k výstavě rozsáhlou publikaci Kupka – průvodce výstavou s vyobrazením  vystavených děl a monografickou publikaci František Kupka 1871-1957. Výstava je přístupná denně a je možno ji navštívit do 20.1.2019.

Zpracoval Petr Ondrášek, foto NG Praha

 

 

 

 

Facebook komentáře

Sdílejte články