Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaVýtvarné umění PrahaNG představuje ve Veletržním paláci výstavu: 1918-1938 PRVNÍ REPUBLIKA

NG představuje ve Veletržním paláci výstavu: 1918-1938 PRVNÍ REPUBLIKA

NG představuje ve Veletržním paláci výstavu: 1918-1938 PRVNÍ REPUBLIKA

Rozsáhlý výstavní projekt vzniklý ke stému výročí vzniku Československé republiky je rozdělený do 18 sekcí s epilogem před 2.světovou válkou. Představuje bohatý mezinárodní život první republiky prostřednictvím tehdejších výstav, uměleckých spolků a institucí s mezioborovým přesahem. Kurátoři se nesoustřeďují jen na výstavy a umělecké aktivity v Praze, Brně a Zlíně, ale i v Bratislavě, Košicích a Užhorodu.

Součástí expozice jsou částečné rekonstrukce zásadních výstav a výstavních síní, které v době první republiky expozice zajišťovaly. Uveďme pražskou Moderní galerii – český a německý odbor, Dům umělců, Obecní dům, Aventinskou mansardu, chodbu divadla D37/38, prostory Topičova salonu, Weinertovu uměleckou a aukční síň, galerii Dr. Feigla, brněnský Dům umělců, bratislavského Domu umeleckého priemyslu, Štátneho východoslovenského múzea v Košicích nebo Legionářský dům v Užhorodě. Představuje výstavy skupin Tvrdošíjných, Devětsilu, Spolku výtvarných umělců Mánes, Krasoumné jednoty, Umělecké besedy, První výstavu Skupiny surrealistů v ČSR, Výstavu soudobé kultury v Brně, Skupině výtvarných umělců v Brně, Brněnském Devětsilu, Umelecká beseda slovenská nebo spolku výtvarných umělců na Podkarpatské Rusi. Presentována je i práce Zdeňka Pešánka pro Elektrické podniky hl.m.Prahy. Připomenuty jsou Zlínské salony, Z užitého umění je představen Svaz československého díla, Krásné jizby a z nakladatelství připomenut Odeon.

Z významných zahraničních výstav jmenujme z r.1923 Francouzské umění 19 a 20.století konané v Obecním domě. Z této výstavy bylo s výběrem kreseb a grafik získáno 11 obrazů a 10 plastik. Zakoupena byla díla Delacroixe, Corota, Cézanna, Seurata, Rousseaua a Renoira. Doplněním této akvizice přímo v Paříži byla pověřena komise historiků umění, kteří vybrali dalších 27 obrazů a plastik spolu s dalšími kresbami a grafickými listy umělců Moneta, van Gogha, Toulouse-Lautreca, Picassa, Braqua, Bourdella, Maillola. Později byla sbírka rozšířena o malby Bonnarda, Chagalla, Utrilla, Vlamincka a nakonec v r.1937 Gauguina.

Expozici můžete navštívit ve 3. patře Veletržního paláce v Praze.  Je uspořádána ze sbírek Národní galerie doplněných o zápůjčky z institucí i soukromých sbírek. Projekt je přehledem významných kulturních událostí první republiky, které měly kosmopolitní a mnohonárodnostní charakter.

K výstavě byl vydán rozsáhlý, bohatě ilustrovaný katalog. Novou expozici bude provázet také bohatý edukativní i odborný doprovodný program, který naleznete na https://www.ngprague.cz/doprovodne-programy.

Josef Šíma 1891-1971, Balon 1926 olej plátno 645×53 cm

Joan Miró kompozice 1933 olej plátno 130×1625 cm

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto NG Praha, zpracoval P.Ondrášek

Facebook komentáře

Sdílejte články