Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKultura v PrazeCesta k Vysoké hře Josefa Šímy v NG Praha

Cesta k Vysoké hře Josefa Šímy v NG Praha

Josef-Šíma-Mlno-1927-Galerie-Zdeněk-Sklenář.jpg

Cesta k Vysoké hře Josefa Šímy v NG Praha

Výstavu Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře představuje NG Praha ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně ve Valdštejnské jízdárně. Na rozdíl od předcházející výstavy v Brně se návštěvníci mohou těšit na některá další díla ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu.

Vystavená díla představují tvorbu jednoho z největších umělců evropského moderního malířství Josef Šímy (1891–1971), rodáka z Jaroměře. V r.1904 se přestěhoval s rodiči do Brna. Od r.1909 zahájil studia a Uměleckoprůmyslové škole v Praze a po roce přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde jej nejvíce ovlivnil Jan Preisler. Na výstavě uvidíte jeho tvorbu od jeho brněnských počátků, až po tvorbu vniklou v době po jeho přestěhování do Paříže v r.1921 později spojenou se vznikem legendární skupiny Vysoká hra (Le Grand Jeu).

Přestože žil v Paříži, zachoval si silnou vazbu na rodnou zem a postupně se stal prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou. Ve své vlasti se aktivně zapojoval do činnosti uměleckých spolků. Na počátku r.1925 mu Brněnský Devětsil zorganizoval první samostatnou výstavu v Praze a v Brně. Na současné výstavě jsou představeny z jeho ranné tvorby rodinné podobizny a městské scenérie. Z další malířské tvorby jsou představeny krajiny, torza v krajině, mytologické výjevy či portréty z období Vysoké hry.

Propojení mezi francouzskou a českou tvorbou představuje na výstavě také bohatě zastoupená ilustrační tvorba. Ilustraci a knižní grafice se věnoval nejvíce v l.1925-1927, kdy kresbami ilustroval  řadu knih pro nakladatelství Aventinum (např.Panenky Jaroslava Durycha nebo album Paříž) a pro Odeon Jana Fromka. Ve Francii tvořil pro významné básníky, jako byl například Pierre Jean Jouve (Ztracený ráj) či George Ribemont-Dessaignes. Básníci René Daumal a Roger Gilbert-Lecomt byli Šímovi nejbližší. Uvidíte jejich portréty, ale i obrazy, kresby a fotografie dalších výtvarníků např.Maurice Henryho a Artüra Harfauxe.

Díla představená na výstavě jsou zapůjčena z českých a francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Záštitu na výstavou převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

K výstavě, kterou připravili kurátoři Anna Pravdová (NGP) a Petr Ingerle (MG) byl vydán bohatý celobarevný průvodce a třetí závěrečný svazek knižní trilogie věnované Vysoké hře nazvaný Josef Šíma – Cesta k Vysoké hře.

Doprovodné programy najdete na: https://www.ngprague.cz/doprovodne-programy

Výstavu můžete navštívit do 28.července.

Foto nad článkem: Josef Šíma, Mlno, 1927, Galerie Zdeněk Sklenář

Zpracoval Petr Ondrášek

Josef-Šíma-Domy-1921-Moravská-galerie-v-Brně.jpg

Josef Šíma, Domy, 1921, Moravská galerie v Brně

Josef Šíma, Železniční most (Vlak), 1920, Moravská galerie v Brně

Josef-Šíma-Návrat-Theseův-1933-Galerie-hlavního-města-Prahy.jpg

Josef Šíma, Návrat Theseův, 1933, Galerie hlavního města Prahy

Josef Šíma, Podobizna Bérenice Abbottové, 1928, Národní galerie Praha

Josef Šíma, Podobizna Bérenice Abbottové, 1928, Národní galerie Praha

Facebook komentáře

Sdílejte články