Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaVýtvarné umění ČRZ akademie do přírody. Podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860–1890

Z akademie do přírody. Podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860–1890

Z akademie do přírody. Podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860–1890

Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci se Slovenskou národnou galérií ve výstavní síni Masné krámy představuje dosud málo zmapovanou krajinomalbu z prostoru rakousko-uherské monarchie ovlivněnou barbizonskou školou. Vliv se projevil v průběhu 60. až 80 let 19 století díky osobním kontaktům řady malířů ze střední Evropy a umělci začali malovat více v plenéru.

„Krajinomalba se stala významným žánrem 19. století, na němž se nejmarkantněji projevil rychlý vývoj směřující k modernímu pojetí malby,“ dodává Katarína Beňová.

Osobní východiska tvorby, získaná na výtvarných akademiích ve Vídni, Praze, Mnichově, ale i v Düsseldorfu či Paříži daly předpoklad pro další tvorbu a zpracování vlastní zkušenosti z Barbizonu i dalších oblastí Francie. Plenérová krajinomalba se stala novou tendencí a stala se můstkem k impresionismu. Zaměřila se na venkovské prostředí a živou skutečnost. Krajinomalba se vydala směrem k modernímu umění.

Na výstavě je představena více než stovka obrazů a kreseb od téměř třiceti umělců. Z tuzemských malířů zde uvidíte díla Julia Mařáka , Vojtěcha Hynaise, Václava Brožíka, Soběslava Hippolyta Pinkase Zdenky Braunerové, Jana Novopackého, Antonína Chittussiho a dalších. Ze zahraničních umělců jsou zastoupeni mj. Eugen Jettel, László (Ladislav) Mednyánszky, Mihály Munkácsy, László Paál, August von Pettenkofen, Rudolf Ribarz, či Robert Russ.

Exponáty byly zapůjčeny z řady tuzemských i zahraničních institucí, především z pražské Národní galerie, Slovenské národní galerie v Bratislavě, vídeňského Belvederu a Maďarské národní galerie v Budapešti.

Vlivy, které reflektovali ve svém díle jednotliví umělci a jejich osobní cesty v širokých dobových souvislostech jsou detailně popsány v rozsáhlém celobarevném katalogu, který provází tuto ojedinělou expozici.

Výstavu doprovází řada doprovodných programů, které naleznete na http://www.zpc-galerie.cz/cs/aktualni-programy.

Výstavu je možné navštívit do 27.ledna 2019

Zpracoval: Petr Ondrášek

Foto nahoře:  Zdenka Braunerová, Vltava u Klecan, 80. léta 19. století, Západočeská galerie v Plzni

Facebook komentáře