Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaVýtvarné umění ČRVýstava Gustava Macouna ve Hlinsku

Výstava Gustava Macouna ve Hlinsku

Gustav macoun, obraz, Chalupa nad cestou, kol.1915

Výstava Gustava Macouna ve Hlinsku

Dosud největší výstavu krajináře Gustava Macouna (1889 – 1934) můžete shlédnout v Městském muzeu a galerii v Hlinsku. Je představena v obou patrech galerie i v protější budově muzea. Expozice skýtá víc jak sto obrazů tohoto významného umělce.

Gustav Macoun, obraz Pod sněhem, kol.1918 (detail)

Pod sněhem, kol.1918 (detail)

Již v chlapeckých letech projevoval velké nadání. První zkušenosti sbíral u Františka Engelmullera a Václava Jansy a s jeho doporučením u A. Kalvody. V letech 1908-1909 se stal žákem Antonína  Slavíčka na pražské AVU, kterou dokončil v r.1913. Jeho hlavním působištěm byl Český ráj, Kameničky, Českomoravská vysočina, krátce Český Krumlov. Opakovaně pobýval na Slovensku. Poslední dva roky žil ve Svobodných Hamrech, kde má postaven pomník.

Řadíme ho k realistům a impresionistům. Byl věrným žákem A. Slavíčka. Macounovo dílo přes jeho předčasně ukončený život (zemřel na zápal plic v r.1934) je neobvykle početné. Macoun byl všestranný malíř, který svedl namalovat i portrét či zátiší a navíc byl společensky aktivním občanem s vášní pro kopanou Maloval zejména podzimní a zimní melancholické krajiny. Zvláště se mu dařila malba stromů a kombinace zasněžených ploch se hrou oblaků, zvláště v době předjaří a tání. Macounův život, kdy žil na odlehlém venkově a nebyl členem uměleckých spolků,  zabránil včasnému ocenění jeho díla. Z pohledu dějin umění daleko přesáhl význam místa a patří mu čestné místo v Pantheonu po boku Slavíčka, Pruchy, Kavána, Nejedlého či Rabase.

Gustav Macoun, obraz Barvy zimy, 1919

Barvy zimy, 1919

Gustav Macou, obraz Břízy u cesty domů (Z Kameniček), kol.1925

Břízy u cesty domů (Z Kameniček), kol.1925

Gustav Macoun, obraz, Zima, kol.1925

Zima, kol.1925

Gustav macoun, obraz, Průhled alejí (Zelená Hora), 1930

Průhled alejí (Zelená Hora), 1930

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava doprovázená celobarevným katalogem bude přístupná do 17.listopadu..

Foto nad textem: Chalupa nad cestou, kol.1915 (detail)

Zpracoval a foto P.Ondrášek

Facebook komentáře

Sdílejte články