Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

V Klatovech vystavují dílo Vladimíra Levory (1920 – 1999)

Když kvetou louky, 1985, olej,plátno, soukr.sb.

Galerie Klatovy/Klenová vystavuje v Galerii U bílého jednorožce v Klatovech malířskou tvorbu Vladimíra Levory.

Umělec je znám v Plzeňském kra- ji jako zakladatel Okresní galerie na zámku Klenová. Jeho dílo bylo většinou vystavováno s výtvarníky Plzeňska. Poslední velkou výstavu měl ještě za svého života v roce 1991 v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech. Na současné výstavě je představeno jeho malířské dílo. Převažují krajinomalby Pošumaví. Kromě olejů na plátně jsou vystaveny i velmi pěkné akvarely na papíře. Prohlédnout si dále můžete portréty, hlavně rodinných příslušníků a přátel. K vidění jsou i výjevy z městského života či květinová zátiší.V závěru života v cyklu Vzpomínky zachytil výjevy z války.

Z cyklu Vzpomínky, 80-90.leta,olej,plátno,soukr.sb.Tání, 80.leta, olej,plátno, soukr.sb.
Autoportrét, 80.leta, olej, plátno, soukr.sb.
Autoportrét, 80.leta, olej, plátno, soukr.sb.
Vnučka,1996,olej,plátno,soukr.sb.
Vnučka,1996,olej,plátno,sou.sb.

K nelehkému životu umělce Michal Lazorčík, kurátor výstavy, uvádí: „Vladimír Levora, rodák z Křížovic u Klatov, prožil dobrodružný život. Musel utéct z domova před nacisty, jako vězeň v gulagu na vlastní kůži pocítil represivní stalinský režim, aktivně se účastnil bojů na východní frontě. Toto období popsal v knize vzpomínek Ze stalinských gulagů do Československého vojska. I zápisky z této knihy, kterou začal psát po válce, posloužili představitelům tehdejšího komunistického zřízení k jeho obvinění za kritiku stávajících poměrů u nás a kritiku „našeho velkého bratra“ SSSR.  Koncem padesátých let proto jeden rok strávil v nápravním zařízení ve Valdicích. V roce 1964 se stal prvním ředitelem Okresní galerie výtvarného umění v Klatovech se sídlem na zámku Klenová, a je znám jako její zakladatel. Nejvíc je však znám v Plzeňském kraji jako malíř krajin a venkova z Pošumaví.“

Většina prací je půjčeno ze soukromých sbírek, převážně v regionu kde působil, u obdivovatelů a sběratelů, kterým bylo toto prostředí známé.

 

Cikánská osada na Slovensku,80.leta,akvarel, papír, soukr.sb.Květinový trh v Klatovech, 80.leta,olej,plátno, soukr.sb.Plzeň, hlavní nádraží, 50.leta,olej,plátno,soukr.sb.

K výstavě, kterou můžete navštívit  do 15.března vychází soubor tři publikací v pevné obalu (katalog s reprodukcemi obrazů, faksimile knih Vladimíra Levory Ze stalinských gulagu do československého vojska a Zas tak velká sranda to nebyla), které si můžete zakoupit (jenom v celku) za cenu 249 Kč, přímo v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech nebo v e-shopu https://www.gkk.cz/cs/eshop/katalog.Doprovodné programy naleznete na https://www.gkk.cz/cs/akce/komentovane-prohlidky-vystav/.

Válečná madona - Vzpomínka na Sokolovo, 80.leta,olej,plátno,Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
Válečná madona – Vzpomínka na Sokolovo.

Foto na textem: Když kvetou louky,1985, olej,plátno,soukr.sb.

Zpracoval s použitím TZ Petr Ondrášek

Foto Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem vystavuje Mikuláše Medka.

Petr Ondrášek

Kniha Rozlomená doba 1908 – 1928, Avantgardy ve střední Evropě

Petr Ondrášek

Galerie v Chebu představuje dílo Miloše Cvacha na výstavě Není to socha!

Petr Ondrášek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady