Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

THEODOR PIŠTĚK vystavuje v Klatovech

Galerie Klatovy/Klenová připravila v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech výstavu obrazů a kreseb malíře Theodora Pištěka.

Návštěvníci na ní najdou výběr z díla umělce, známého fotorealistickými obrazy. Jeho tvorba je však daleko rozsáhlejší, vždyť první Pištěkovy obrazy se datují od konce 50. let. Výstava v Klatovech naznačí šíři a intenzitu Pištěkovy práce na souborech obrazů z několika tvůrčích period.

Úspěchy na poli filmovém specifikuje kurátor výstavy Martin Dostál:

„ Navíc je autor znám svojí tvorbou kostýmního výtvarníka. Podílel se na více jak stovce celovečerních filmů, mezi nimiž najdeme taková klasická díla, jakými jsou Vláčilovy  Markéta Lazarová a  Údolí včel, Menzelovy hrabalovské Postřižiny nebo legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku. V zahraničí proslul kostýmními návrhy pro filmy Miloše Formana Amadeus, Valmont a Lid versus Larry Flynt. Za kostýmy k filmu Amadeus získal Oscara, za kostýmy k filmu Valmont byl na tuto cenu  nominován.  Známé jsou také jeho uniformy pražské Hradní stráže, vytvořené za prezidentování Václava Havla.

Vedle malování a vytváření filmových kostýmů ovšem stihl Theodor Pištěk také kariéru automobilového závodníka, kterou opustil v roce 1973.“

Výstava, která může překvapit různorodostí umělecké invence Theodora Pištěka je možno navštívit do 19.srpna.

Zpracoval a foto P.Ondrášek

Related posts

Bohumil Kubišta a Emil Filla v Plzni

Petr Ondrášek

Výstava Zdenka Braunerová a deset mužů na paletě jejího života v Hodoníně

Petr Ondrášek

Druhou českou institucí zařazenou do proslulé anglické edice Director’sChoice je Západočeská galerie vPlzni

Petr Ondrášek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady