Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaVýtvarné umění ČRRozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě

Rozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě

Rozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě

Výstava představující vývoj avantgardního umění ve střední Evropě v letech 1908-1928, která probíhá v Muzeu umění Olomouc, je mezinárodním projektem nad nímž převzal záštitu předseda evropského parlamentu Antonio Tajani a také ministři kultury zemí V4 a Rakouska.

„Ta výstava je naprosto výjimečná. Nikde ve střední Evropě se nic podobného nekonalo, pokud tedy nepovažujeme za součást střední Evropy Mnichov. Tam před několika lety připravil obdobnou výstavu velký mezinárodní tým odborníků ze Spojených států a Evropy,“ říká spoluautor olomoucké výstavy Karel Srp.

Spatřit můžete přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šesti desítek institucí z deseti evropských zemí. Výstava má dvanáct částí, které představují avantgardní umělecké tendence v Rakousku-Uhersku a v nástupnických státech. Na pozadí dramatických událostí, které přineslo závěrečné desetiletí Rakouska-Uherska a úvodní desetiletí nástupnických států se mohou návštěvníci těšit na díla stovky autorů, mezi nimiž jsou Emil Filla, František Kupka, Max Oppenheimer, Oskar Kokoschka, László Moholy-Nagy, Lájos Kassák, Sándor Bortnyik, Władysław Strzemiński, Eugen Krón, Anton Jaszusch  a mnoha dalších. „Z jedinečné vzájemné konfrontace prezentovaných děl byli nadšeni i pracovníci zapůjčitelských institucí, kteří se účastnili instalace,“ podotýká Šárka Belšíková, kurátorka z Muzea umění Olomouc. Souvisí to i s tím, že tato díla byla velmi obtížné do Olomouce dostat, protože mnohá z nich patří do stálých expozic a je tedy téměř nemožné vidět je všechna pohromadě.

Rozlomená doba je největším projektem v historii Muzea umění Olomouc. Součástí expozice je pestrá projekce dokumentačních filmových záběrů a ukázek dobové filmové     tvorby. Návštěvníci mají k dispozici tištěného průvodce, jehož autory jsou Karel Srp a Lenka Bydžovská.

Hlavní motivací vzniku výstavy je poznat kulturní dějiny v jednotlivých státech v rámci středoevropského kontextu a tím dojít k hlubšímu porozumění dějinám vlastním. Výstavu uvidí do roku 2020 také v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku.  Součástí projektu bude i vydání rozsáhlé odborné české a anglické publikace Rozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě s příspěvky mezinárodního kolektivu historiků umění, připravované v Arbor vitae.

Výstavu můžete navštívit do 27.ledna 2019.

Doprovodné programy pro veřejnost můžete najít na http://www.muo.cz.

Zpracoval Petr Ondrášek, foto MUOlomouc

Foto nahoře: František Kupka, Tvar modré A II, 1919–1924, olej, plátno, 68 x 68 cm, sbírka Roberta Runtáka

Facebook komentáře

Sdílejte články