Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaVýtvarné umění ČRRomantická krajinomalba Augusta Piepenhagena v Litoměřicích

Romantická krajinomalba Augusta Piepenhagena v Litoměřicích

Romantická krajinomalba Augusta Piepenhagena v Litoměřicích

Výstava vynikajícího představitele české romantické krajinomalby 19. století Augusta Piepenhagena (1791–1868), od jehož smrti uplynulo 27. září loňského roku sto padesát let, probíhá ve Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

I když malíř neměl akademické vzdělání a stál mimo oficiální umělecké kruhy, stal se uznávaným a vyhledávaným krajinářem nejen v Čechách, ale i v širším rakouském prostředí.

Piepenhagen se vyučil v dílně svého otce v rodném Soldinu v Prusku knoflíkářskému řemeslu. Na zkušenou odjel do Švýcarska. Krajinné scenérie jej přivedly k prvním malířským pokusům. Pobýval krátce v Curychu u krajináře J.H.Wuesta. Roku 1810 nebo 1811 se trvale usadil v Praze jako tovaryš prýmkaře a knoflíkáře Jana Rissbittera, po jehož smrti převzal dílnu a oženil se s jeho vdovou. Stal se oblíbeným a vyhledávaným výrobcem knoflíků, začal zde však také ve větším měřítku s malováním a brzy se stal i uznávaným malířem. V Praze uskutečnil své první výstavy. Jeho ranou tvorbu ovlivnily výrazné osobnosti švýcarského a rakouského klasicismu i dobový zájem o vedutu. Novým impulsem mu byla výstava prací drážďanských romantiků Caspara D. Friedricha a Johanna Ch. C. Dahla v Praze roku 1824, kteří vyzdvihovali život v souladu s přírodou. Romantické vidění přírody jej spojovalo s malířem Josefem Navrátilem a rakouským spisovatelem Adalbertem Stifterem, který jej nazval „nejpověstnějším krajinářem.“ Piepenhagen  zobrazoval nejrůznější typy romantických krajin v denních i atmosférických proměnách. Rád maloval i noční a zimní scenerie ovlivněných holandským krajinářstvím 17. století. Vznikly tak intimní náladové krajinomalby. Jeho obrazy byly velmi oblíbené a kupované. V jeho díle pokračovaly jeho dcery Charlotta (1821-1902) a Louisa (1825-1893), které se staly také malířkami- krajinářkami a pokračovatelkami jeho stylu. Piepenhagen zemřel na statku Jenerálka u Prahy. Byl pochován na evangelickém hřbitově v Karlíně. Jeho náhrobek vytvořil sochař Tomáš Seidan. V současné době je hrob Augusta Piepenhagena i jeho dcer na pražských Olšanech.

Současná výstava zahrnuje všechna období tvorby umělce. Na rozdíl od předchozích výstav, představuje i ranné dílo dvacátých let, které bývalo opomíjeno. Na výstavě můžeme vidět kromě obrazů i kresby a vzorníky i s výslednými pracemi. Představeny jsou také bravurní práce technikou asfaltu.

K výstavě byl vydán výpravný celobarevný katalog s mnohými reprodukcemi, životopisnými údaji, soupisem ranných prací, soupisem vystavených prací a výběrem z literatury. Výstavu můžete navštívit do 3.března 2019.

Doprovodné programy naleznete na http://www.galerie-ltm.cz/clanek.php?cat=doprovodne_programy

Zpracoval Petr Ondrášek, foto © SČGVU Litoměřice

Foto nahoře: Zimní krajina, 50.léta 19 stol., Galerie KODL

Facebook komentáře

Sdílejte články