Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKarel Šlenger vystavuje v Klatovech

Karel Šlenger vystavuje v Klatovech

Odchod duše 1932, NG

Karel Šlenger vystavuje v Klatovech

V Galerii U Bílého jednorožce a v  kostele sv. Vavřince v Klatovech můžeme shlédnout retrospektivní výstavu děl malíře Karla Šlengera (1903–1981).

Tento rodák  Chomutic u Hořic studoval na FF UK v Praze a v Paříži. Absoloval studijní cestu po Francii a severní Africe. Několikrát se neúspěšně snaží přihlásit na pražsou Akademii. Maloval krajiny, figurální kompozice, portréty, zátiší. Šel svou cestou mimo proud české avantgardy.

 Kurátorka výstavy Lucie Šiklová uvádí: “… Na počátku 30. let ještě před Jeanem Fautriérem (Oběti, 1945) se stává jakýmsi předjezdcem, anticipátorem informelu. Podobně lze uvažovat nad částí jeho díla v souvislostech s Jeanem Dubuffetem a Art brut. Vrchol Šlengrovy tvorby představují díla 30. a 40. let. …“

V strukturách, připomínajících mnohdy již reliéf, zhmotňoval své pocity a stavy, a tak se na počátku 30. let stal ještě před Jeanem Fautrierem předchůdcem informelu.

Na jaře v r.1941, uprostřed války, se mu podařilo na výstavě u Topiče v Praze prodat svoji výstavu do posledního obrazu. Jeho dílo se stalo senzací.

Současná výstava je průřezem tvorbou umělce. Významnou součástí výstavy jsou monumentální malby, které jsou vystaveny v nedalekém kostele sv.Vavřince. Představují obrazy vznikající před okupací a během ní a reagují na předválečnou a válečnou atmosféru. I po válce v nich malíř pokračoval.

„ … monumentální tvorba …  snese srovnání s Emilem Fillou, či Františkem Sychrou. Oba tito autoři se však obdobnému monumentálnímu projevu věnovali spíše okrajově. Co se světového kontextu týče, Šlengrovu monumentální tvorbu lze srovnávat s mexickými muralisty (Diego Rivera, José Clemente Orozco, David Alfaro Siqueiros) …“ říká v textu provázející výstavu Lucie Šiklová.

K mimořádné výstavě, kterou můžete shlédnout do 23.června, bude vydána v průběhu výstavy monografická publikace.

Zpracoval Petr Ondrášek

Foto nad textem: Odchod duše, 1932, NG © GKK

Ostatní foto © GKK

Mateřství 1932,NG

Sourozenci 1932, NG

Rodina u vody 1939

Rodina u vody 1939

1939-45 Protiválečný motiv III

1939-45 Protiválečný motiv III

Facebook komentáře

Sdílejte články