Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR Umění

Dílo Oldřicha Kulhánka je vystaveno v GVU Cheb

Oldřich Kulhánek, Soubor-Signum-Belli-kresba-tužkou-kombin.technika-1975-80

Výstavu v Galerii výtvarného umění v Chebu pod názvem „Malá anatomie zdrojů“  připomíná při příležitosti nedožitých 80. narozenin Oldřicha Kulhánka (1940 – 2013), českého malíře, grafika, ilustrátora, autora grafických podob současných českých bankovek a mnoha poštovních známek.

Oldřich Kulhánek, Sen, ilustrace k básni Vl.Holana, litografie, 1964
Sen, ilustrace k básni Vl.Holana, litografie, 1964

V letech1958 až 1964 studoval na VŠUP v Praze, v atelieru prof.Karla Svolinského (1896-1986). Jako diplomovou práci si zvolil ilustrace knihy veršů Vladimíra Holana Sen. Ilustrace jsou součástí současné výstavy. První samostatnou výstavu měl v roce 1968 v Galerii mladých v Praze společně s malířem Janem Krejčím. Spolu byli od roku 1968 stíháni. V březnu 1971 byl zatčen StB a uvězněn. Byl obviněn, že svými grafickými listy s tváří Stalina hanobí představitele komunistických zemí. Poslední dokument kauzy je z 26.5.1977.  Jeho 11 grafických listů odsouzeno k likvidaci. Ze zachovaných matric byla po r.1989 vytištěna limitovaná edice nazvaná Prohibita.

Od r.1967 pracuje s leptem (cyklus Situace, Živly, Bestiárium). Od konce 70.let zobrazuje figury nebo části těla – ruce, nohy, tváře,oči, ústa, která jsou malována mastnou tužkou na na litografický kámen. Stejné náměty najdeme v souborech litografií v 80.letech.

V roce 1971 navrhl první desetikorunovou bankovku s tématem Mistr Pavel z Levoče, která vyhrála anonymní konkurz. Do tisku se už nedostala. Oldřich Kulhánek měl zákaz výstav, publicity či spolupráce s nakladatelstvími. Přesto např.grafický list Hommage á Albrecht Dürer byl výstaven v roce 1971 na výstavě v Norimberku se pod pseudonymem Ulrych Böhm

Oldřich Kulhánek,
Ruzyňská kreba (Hry v kruhu), kresba tužkou, kombin.tech., 1973

Někteří kolegové mu v 80.letech umožnili ilustrovat knihy. Z téže doby pochází litografické cykly Tváře a Ruce inspirované dílem George Orwela a podobizny historických osobností (Rudolf II, Johanes Keller aj.)

Po r.1989 navrhl nové české bankovky, mnoho poštovních známek a ex libris. Získal řadu mezinárodních cen, byl presidentem nadace SČUG Hollar, vystavoval v mnoha galeriích a  je zastoupen v mnoha prestižních sbírkách.

Retrospektivní výstava představuje přednostně díla, které umělec zanechal ve svém ateliéru ze 60. až 80.let 20.století propojená s archivem časopisů a materiálů. Vystaveny jsou např.reportážní a reklamní fotografie, které mu byly často námětovým východiskem tvůrčího procesu. Prostupuje jimi princip koláže, představena jsou ranná díla ovlivněná surrealismem, grafiky – lepty a litografie, kresby a poprvé několik skic propašovaných z doby věznění. Představen je průřez dílem, které vyjadřuje stav duše člověka ve složitosti prožívané doby a místa ve kterém umělec žil, s jeho absurditou a groteskností.

K výstavě, která bude přístupná do 30.srpna, byl vydán bohatý katalog s texty Davida Kulhánka a Tomáše Pospiszyla, který citacemi umělce přibližuje myšlenkové zdroje tvorby. Výstava je součástí volné řady monografických výstav, které v GAVU Cheb proběhnou v letech 2020 až 2022 a představí čtyři vizuální umělce různých generací, kteří pro svou malířskou a grafickou tvorbu využívali médium fotografie, zejména časopisecké – po Oldřichu Kulhánkovi budou následovat Jiří Načeradský, Jaroslava Pešicová a František Matoušek.

Pldřich Kulhánek, Hommage á George Orwell, kresba tužkou, kombin.technika, 1978
Hommage á George Orwell, kresba tužkou, kombin.technika, 1978
Oldřich Kulhánek, Ztracená tvář, litografie (detail), 1983
Ztracená tvář, litografie (detail), 1983
Oldřich Kulhánek,
Kyselé kousnutí, litografie, 1987

Obrázek nad textem: Soubor Signum Belli, kresba tužkou, kombin.technika, 1975-80

Všechny fotografie © Petr Ondrášek

Zpracoval Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

THEODOR PIŠTĚK vystavuje v Klatovech

Petr Ondrášek

Luděk Marold v Hlinsku

Petr Ondrášek

V „Husovce“ se otevřela galerie Centrum Pop Artu s díly světových autorů v čele s Andym Warholem

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady