ABSTRAKCE V POLSKÉ MALBĚ 1945 – 2017 je vystavena v Olomouci
Mimořádný průřez polské abstraktní malby od roku 1945 po současnost můžeme shlédnout na výstavě Abstrakce.PL, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc. Jedná o vůbec první komplexní přehlídku polské poválečné abstraktní malby. Podstatnou část této významné výstavy tvoří obrazy zapůjčené ze soukromých sbírek Renaty a Grzegorze Królových z Varšavy a Grażyny a Jacka Łozowských z Vratislavi, jejichž sbírky se vzájemně doplnily a tvoří základ výstavy. Další díla jsou ze státních sbírek. Výstava představuje170 prací od 62 autorů představující průřez různých směrů a tendencí.
Výstavu otevírají práce ikony polské avantgardy Władysława Strzemińského, který byl průkopníkem abstrakce v Polsku. Jeho těžký osud a pronásledování v 50.letech ztvárnil ve svém posledním díle Andrej Wajda ve filmu Mžitky. Výstavu uzavírají obrazy, které v roce 2017 namaloval Piotr Lutyński.
Český kurátor Ladislav Daněk popisuje rozsah expozice: „Z důrazněny jsou zejména dva hlavní proudy abstraktního umění: emocionální a geometrický. Najdeme zde proto práce tašistické, informel, materiálovou malbu, strukturální obrazy i pokračování geometricko-konstruktivistického směru vytyčeného už první – meziválečnou – avantgardou. Nechybějí zde však ani směry, pro něž je abstrakce pouze výchozím bodem, jako je konceptualismus a vizuální poezie.“
K výstavě představující mimořádný soubor děl byl vydán rozsáhlý katalog, čítající přes 560 stran.
Výstavu, kterou navštěvuje mnoho i polských milovníků umění, je otevřena do 19.srpna.
Zpracoval a foto P.Ondrášek