Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaVýstava Čechy – Sasko v Národní galerii Praha

Výstava Čechy – Sasko v Národní galerii Praha

Trabant na ohách

Výstava Čechy – Sasko v Národní galerii Praha

Ve Šternberském paláci Národní galerie Praha představuje na výstavě Čechy a Sasko symbiózu dějinných událostí na uměleckých artefaktech. Život obou zemí probíhal v úzkém propojení obyvatelstva, každodennosti hospodářského života, v konfliktech i následných usmířeních obou zemí.

„Čechy a Sasko jsou dnes odděleny politicky i jazykově. Ještě v prvním tisíciletí našeho letopočtu byla ale společným jazykem slovanská řeč. Hranice mezi zeměmi patří k nejstarším v Evropě – většinu času byla volně prostupná a umožňovala bohatou uměleckou i ekonomickou výměnu. Silně střeženou se stala až ve 20. století,“ doplňuje kurátorka NGP Olga Kotková.

Obraz L.Cranacha Svatá Kristina

Lucas Cranach st., Sv. Kristina, kolem 1520–1522, Národní galerie Praha

Obraz od Mistra IW Salomé s hlavou Jana Křtitele

Salomé s hlavou Jana Křtitele, Mistr IW, kolem 1525, Národní galerie Praha

Píběh vzájemných vztahů začíná již v době kamenné. Na výstavě uvidíte unikátní nálezy z 5. století našeho letopočtu až po vynikající obrazy Lucase Cranacha, manýristická a barokní díla, romantické krajinomalby nebo obrazy Oskara Kokoschky. Expozici historie česko-saských vztahů uzavírá model sochy Davida Černého Quo vadis. Plastika trabantu na čtyřech lidských nohou je připomínkou událostí podzimu 1989, kdy se budova velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze stala dočasným azylem pro občany z NDR.

Olga Kotková uvádí: „Na výstavě bude také představena nová akvizice Sbírky starého umění – malba Salomé s hlavou sv. Jana Křtitele od Cranachova nejnadanějšího žáka, Mistra IW z doby okolo roku 1525, kterou Národní galerie v loňském roce zakoupila ze zahraniční soukromé sbírky. Zisk tohoto obrazu je zcela mimořádný – se vší pravděpodobností jej totiž nechal namalovat některý z příslušníků slavného rodu Šliků. Po konfiskaci majetku Jáchyma Ondřeje Šlika po bitvě na Bílé hoře se obraz dědictvím dostal do vlastnictví markrabat Bádenských, a teprve po dlouhých čtyři sta letech se vrátil zpět do Čech.”

Národní galerie Praha výstavu připravila ve spolupráci se Státním muzeem pro archeologii v Saské Kamenici, kde probíhala od září loňského roku do letošního března.

Výstavu, kterou můžete navštívit do 15.září doprovází barevný průvodce a rozsáhlý česko-německý katalog. Doprovodné programy a další informace o najdete na https://www.ngprague.cz/doprovodne-programy.

Zpracoval: Petr Ondrášek

Fotografie nad textem: Quo Vadis, David Černý, 1990

Fotografie © NGP

 

Facebook komentáře

Sdílejte články