Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKinoVe čtvrtek začnou 26. Dny evropského filmu, zahájí je snímek Edmond

Ve čtvrtek začnou 26. Dny evropského filmu, zahájí je snímek Edmond

Ve čtvrtek začnou 26. Dny evropského filmu, zahájí je snímek Edmond

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie a letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy. DEF zahájí tento čtvrtek 4. 4. francouzský film Edmond, celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Až do 11. 4. budou v pražských kinech Lucerna, Světozor a Kině Pilotů probíhat projekce za osobní účasti českých i zahraničních hostů. Předpremiéry nového českého filmu Sněží! se zúčastní Petra Nesvačilová a Hana Vagnerová spolu s režisérkou Kristinou Nedvědovou. Pozvání na debatu s diváky po projekci přijali režiséři hned několika dokumentů: Šimon Šafránek a jeho Českým lvem oceněný dokument King Skate, Marián Polák s úspěšným českým dokumentem Planeta Česko a Tomáš Bojar s Mimořádnou zprávou. Ze zahraničních hostů dorazí řecký režisér Tassos Boulmetis (1968) nebo scénárista Lucien Czuga a režisér Félix Koch (Supermaník se vrací). V exkluzivní předpremiéře promítnou DEF lotyšsko-litevsko-český film Bille, který osobně představí režisérka Ināra Kolmane.

 DEF zahájí ve čtvrtek 4. 4. film Edmond – kostýmní komediální drama s francouzským šarmem, jež vypráví příběh básníka a spisovatele Edmonda Rostanda v podání Thomase Solivérèse. Snímek o zrodu jedné z nejkrásnějších a nejhranějších divadelních her, Cyrana z Bergeracu, ukazuje Rostandovu inspiraci v reálném životě. Na základě filmového scénáře vznikla nejprve divadelní hra, která zaznamenala ve Francii mimořádný úspěch a získala řadu divadelních cen. Edmond, který byl natáčen především v ČR, je v distribuci ve 26 zemích a jenom ve Francii jej od lednové premiéry zhlédlo na 700 000 diváků. Zahajovací projekce se zúčastní početná delegace českého štábu se zástupci za produkci a výpravu (Sirena Film).

Z české produkce uvedou DEF v předpremiéře 10. 4. v kině Lucerna, a dále 11. 4. v Kině Pilotů, pozoruhodný a intimní český debut Kristiny Nedvědové Sněží! o vztahu tří generací žen v jedné rodině. V hlavních rolích se objeví Petra Nesvačilová, Vanda Hybnerová a Hana Vagnerová. Spolu s režisérkou Kristinou Nedvědovou se Petra Nesvačilová i Hana Vagnerová osobně zúčastní obou projekcí. Režisér Marián Polák bude s diváky debatovat po projekci svého výjimečného dokumentů Planeta Česko 6. 4. v kině Světozor. Snímek Mimořádná zpráva, který měl premiéru na MFF Karlovy Vary v dokumentární soutěži, uvede na speciální projekci pro školy 9. 4. v Lucerně režisér Tomáš Bojar. Českým lvem oceněný dokument King Skate, osobně představí režisér Šimon Šafránek, který bude divákům k dispozici po projekci 10. 4. v Kině Pilotů.

Ze zahraničních hostů se mohou diváci těšit na řeckého režiséra Tassose Boulmetise, který 5. 4. v kině Lucerna uvede svůj snímek 1968 o basketbalovém zápasu mezi řeckým A.E.K. a pražskou Slavií. Komedii o stárnoucím superhrdinovi Supermaník se vrací má v domácích kinech historicky nejvyšší návštěvnost a na projekci 7. 4. v kině Světozor jej představí scénárista Lucien Czuga a režisér Félix Koch. V exkluzivní předpremiéře DEF promítnou lotyšsko-litevsko-český film Bille, který se ve své zemi stal hitem kin i národních cen (cena nejlepší film na 30th Lielais Kristaps Latvian national film awards). Osobně jej představí režisérka Ināra Kolmane, která se zúčastní projekce 6. 4. v kině Lucerna i 5. 4. v brněnském kině Scala.

 www.dnyevropskehofilmu.cz

Facebook komentáře

Sdílejte články