Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Ve čtvrtek začnou 26. Dny evropského filmu, zahájí je snímek Edmond

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie a letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy. DEF zahájí tento čtvrtek 4. 4. francouzský film Edmond, celovečerní film režiséra Alexise Michalika. Až do 11. 4. budou v pražských kinech Lucerna, Světozor a Kině Pilotů probíhat projekce za osobní účasti českých i zahraničních hostů. Předpremiéry nového českého filmu Sněží! se zúčastní Petra Nesvačilová a Hana Vagnerová spolu s režisérkou Kristinou Nedvědovou. Pozvání na debatu s diváky po projekci přijali režiséři hned několika dokumentů: Šimon Šafránek a jeho Českým lvem oceněný dokument King Skate, Marián Polák s úspěšným českým dokumentem Planeta Česko a Tomáš Bojar s Mimořádnou zprávou. Ze zahraničních hostů dorazí řecký režisér Tassos Boulmetis (1968) nebo scénárista Lucien Czuga a režisér Félix Koch (Supermaník se vrací). V exkluzivní předpremiéře promítnou DEF lotyšsko-litevsko-český film Bille, který osobně představí režisérka Ināra Kolmane.

 DEF zahájí ve čtvrtek 4. 4. film Edmond – kostýmní komediální drama s francouzským šarmem, jež vypráví příběh básníka a spisovatele Edmonda Rostanda v podání Thomase Solivérèse. Snímek o zrodu jedné z nejkrásnějších a nejhranějších divadelních her, Cyrana z Bergeracu, ukazuje Rostandovu inspiraci v reálném životě. Na základě filmového scénáře vznikla nejprve divadelní hra, která zaznamenala ve Francii mimořádný úspěch a získala řadu divadelních cen. Edmond, který byl natáčen především v ČR, je v distribuci ve 26 zemích a jenom ve Francii jej od lednové premiéry zhlédlo na 700 000 diváků. Zahajovací projekce se zúčastní početná delegace českého štábu se zástupci za produkci a výpravu (Sirena Film).

Z české produkce uvedou DEF v předpremiéře 10. 4. v kině Lucerna, a dále 11. 4. v Kině Pilotů, pozoruhodný a intimní český debut Kristiny Nedvědové Sněží! o vztahu tří generací žen v jedné rodině. V hlavních rolích se objeví Petra Nesvačilová, Vanda Hybnerová a Hana Vagnerová. Spolu s režisérkou Kristinou Nedvědovou se Petra Nesvačilová i Hana Vagnerová osobně zúčastní obou projekcí. Režisér Marián Polák bude s diváky debatovat po projekci svého výjimečného dokumentů Planeta Česko 6. 4. v kině Světozor. Snímek Mimořádná zpráva, který měl premiéru na MFF Karlovy Vary v dokumentární soutěži, uvede na speciální projekci pro školy 9. 4. v Lucerně režisér Tomáš Bojar. Českým lvem oceněný dokument King Skate, osobně představí režisér Šimon Šafránek, který bude divákům k dispozici po projekci 10. 4. v Kině Pilotů.

Ze zahraničních hostů se mohou diváci těšit na řeckého režiséra Tassose Boulmetise, který 5. 4. v kině Lucerna uvede svůj snímek 1968 o basketbalovém zápasu mezi řeckým A.E.K. a pražskou Slavií. Komedii o stárnoucím superhrdinovi Supermaník se vrací má v domácích kinech historicky nejvyšší návštěvnost a na projekci 7. 4. v kině Světozor jej představí scénárista Lucien Czuga a režisér Félix Koch. V exkluzivní předpremiéře DEF promítnou lotyšsko-litevsko-český film Bille, který se ve své zemi stal hitem kin i národních cen (cena nejlepší film na 30th Lielais Kristaps Latvian national film awards). Osobně jej představí režisérka Ināra Kolmane, která se zúčastní projekce 6. 4. v kině Lucerna i 5. 4. v brněnském kině Scala.

 www.dnyevropskehofilmu.cz

Facebook komentáře

Sdílejte články