Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaV Obecním domě tančí secese. Slovanský vlastenec Mucha je jejím králem

V Obecním domě tančí secese. Slovanský vlastenec Mucha je jejím králem

V Obecním domě tančí secese. Slovanský vlastenec Mucha je jejím králem

Velvyslanectví Bosny a Herzegoviny a Umělecko-průmyslové muzeum v Praze pokřtily v Obecním domě knihu „Mucha. Pavilon Bosny a Hezegoviny na Světové výstavě v Pažíži 1900“ v předsálí jedné z největších expozic secesních unikátů, která je k vidění.

Cílem výstavy je ukázat užité secesní umění jako součást převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století, které usilovalo o „zmnožení a stupňování života.“

Na výstěvě jsou k vidění mistrovské práce dekorativního umění ze slavné Světové výstavy v Paříži 1900, které dokumentují dobové ideové proudy (vitalismus, spiritismus), stylové a tvarové inovace sklářské tvorby, keramiky či nábytku i bohaté přeměny celkového životního stylu.

S

Alfons Mucha byl asi nejvýraznějším českým umělcem, který byl s tímto uměním spojen pupeční šňůrou. Nebyl pouze grafikem a tvůrcem světoznámých plakátů ve stylu art nouveau neboli secese, ale svým všestranným nadáním zasahoval do všech uměleckých oborů sochařstvím počínaje a divadlem konče.

Byl i velkým vlastencem, který celý život snil o realizaci cyklu velkoformátových obrazů Slovanská epopej, kterým chtěl, a nakonec se mu to podařilo, zobrazit dějiny našeho slovanského národa.

Prisaha_omladiny_pod_slovanskou_lipou

S

S

S

Luděk Toman

Facebook komentáře

Sdílejte články