Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaKultura v PrazeV Praze probíhá veletrh starožitností Antique

V Praze probíhá veletrh starožitností Antique

veletrh Antique

V Praze probíhá veletrh starožitností Antique

Na Novoměstské radnici bude od 11. do 14. dubna probíhat tradiční veletrh starožitností Antique. Jako obvykle nabízí uměnímilovné veřejnosti i zajímavý doprovodný program a odborné poradenství.

To budou tentokrát zajišťovat i experti, které televizní diváci znají z televizního pořadu Poklad z půdy. Návštěvníky čeká i interaktivní expozice na téma „Umění a kýč“.

„Doprovodný program je už tradiční součástí veletrhu Antique,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.

Poradí i experti z Pokladu z půdy

V průběhu veletrhu pravidelně probíhá také bezplatné poradenství pro veřejnost. Odborníci z řad starožitníků poradí s určením stáří a přibližné ceny předmětů, které mají lidé doma a často neznají jejich historii. „Smyslem je, aby lidé věděli, jakou přibližnou hodnotu mají předměty v jejich vlastnictví, a neprodávali je případně pod cenou,“ vysvětluje J. Neumann.

Umění nebo kýč?

Antik PrahaPrávě hranici mezi uměním a kýčem, bude věnovaná také část doprovodného programu. Například přednáška docenta Jiřího Vaňka „Umění a kýč – je potřeba obojí?“.

„Je velmi zajímavé, sledujeme tento pojem pohledem starožitníka nebo historika. Vyplyne z toho, že v různých společenských skupinách a historických obdobích měli lidé různé preference, takže vrcholem módy dokonce mohlo být něco, co další období jednoznačně označí jako kýč,“ poznamenává k tomu Simona Šustková.

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Asociace starožitníků

Asociace starožitníků, z.s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři.

Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi.

Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.

Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.

Facebook komentáře

Sdílejte články