Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Umění Kultura

Sběratelé v sobotní aukci v Obecním domě utratili téměř 50 milionů, nejdráže se prodal Štyrského obraz Déšť za 15,5 milionu

V sobotní aukci síně European Arts v Obecním domě v Praze se dražila velmi zajímavá kolekce tří set vybraných děl českého i evropského výtvarného umění. Celkově sběratelé za jediné odpoledne utratili téměř 50 milionů korun a svádělo se mnoho napínavých bitev téměř o každou položku. Většina děl mnohonásobně překonala vyvolávací cenu a bylo vidět, že sběratelé milovníci umění i široká veřejnost náležitě docenili kvalitu a rozmanitost aukční nabídky.

Jindřich Štyrský / Déšť (1927)

Zásadní artificielní obraz Jindřicha Štyrského / Déšť z roku 1927 se vrátil po třech letech do aukce a jeho cena se vyšplhala z vyvolávací ceny 11 500 000 Kč na 15 500 000 Kč včetně aukční provize.

Olej na plátně, 48,5 x 60,5 cm, rámováno, datováno 1927, signováno vpravo dole STYRSKY 1927. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa.

Obraz Jindřicha Štyrského pochází z jeho artificielistického období, které rozvíjel zejména v Paříži ve druhé polovině dvacátých let minulého století, kde žil společně s Toyen. Obraz, jenž na autorově posmrtné výstavě dostal název Déšť (Jindřich Štyrský, SVU Mánes, 4. – 25. duben 1946, č. k. 112) Patří k nejpůvabnějším Štyrského obrazům z arteficielistického období vůbec.

Vlaho Bukovac / Paní Kopistová se synem (1915)

Precizně propracovaný olej z roku 1915 od významného malíře a profesora Akademie výtvarného umění Vlaha Bukovace / Paní Kopistová se synem, vydražil významný tuzemský sběratel na telefonu za 3 100 000 Kč. Jedná se o třetí nejvýše vydražený obraz Vlaha Bukovace na tuzemském trhu.

Olej na plátně, 90 x 110 cm, rámováno, datace 1915, signováno vlevo dole Vlaho Bukovac, č. soupisu 947. Publikováno: Uchytil Kružič Vera, Vlaho Bukovac, Život i dielo 1855–1922, Nakladni zavod Globus, Zagreb, 2005, str. 415, soupis č. 947.

Strašidlo za půl milionu

Vzácný symbolistní olej Jaroslava Panušky / Strašidlo (1900) se po napínavém souboji třech dražitelů na sále i na telefonu vyšplhal z vyvolávací ceny 180 000 Kč na více než půl milionu korun. Nový majitel za něj zaplatil přesně 558 000 Kč.

Olej na kartonu, 63 x 47 cm, rámováno, pod sklem, datace – okolo r. 1900, signováno vlevo dole PANUŠKA.

Otakar Mrkvička / Zpívající dívky (1942)

Vystavovaný olej Zpívající dívky od významného člena Děvětsilu Otakara Mrkvičky z roku 1942 byl po souboji dražitelů na sále i na telefonu vydražen za 435 000 Kč.

Olej na plátně adjustovaném na dřevě, 32 x 23 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo dole OMRKVIČKA, zezadu opatřeno výstavním štítkem.

František Kupka / Portrét ženy (1908)

Velmi výrazná Kupkova kresbaPortrét ženy z roku 1908 / 1909 zřetelně obohacující poznání autorovi tvorby na konci prvého desetiletí dvacátého století se v sobotní aukci vydražila za 2 295 000 Kč.

Pastel na papíře, 38 x 34,5 cm, datace 1908/1909, signováno vpravo dole Kupka spolu s autorskou dedikací. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa a opatřeno certifikátem pravosti od Pierra Brullé.

Zrzavého vzácné litografie téměř za milion

Velký rozruch v Grégrově sále Obecního domu vzbudila dražba 6 mimořádných litografií od Jana Zrzavého z cyklu Album (1918) dohromady se vydražily za 961 000 Kč, přičemž součet jejich vyvolávacích cen byl 150 000 Kč.  Na své si tak přišli i milovníci grafických prací.

Podobné příspěvky

Zpěvák Ondřej Ruml dorazil na film ve staré škodovce

Jaroslav Hauer

Střípky ze Sázava Festu 2013 (fotoreportáž)

Afri

Obří párty na zahájení 53. ročníku karlovarského festivalu byla v červeném

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady