Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Kultura v Praze Výtvarné umění Praha Zprávy z Prahy

Světlo a stín Bangladéše

V Písecké Bráně v Praze je otevřena zajímavá výstava fotografií z Bangladéše, kterou připravil Garik Avanesian. Vystavuje 11 fotografů, členů Česká federace fotografického umění (ČFFU)- Petr Mändl, Eva Stanovská, Ivan Hurbánek, Ivan Staněk, Soňa Chlumecká, Oldřiška Konečná, Radana Kuchařová, Hana Pešková, Jiří Šneider, Jiří Klán a Garik Avanesian.

ČFFU

nosič cihelČFFU byla založena v roce 2005 jako občanské sdružení pro podporu a propagaci fotografického umění v České republice a zahraničí. ČFFU zastupuje českou fotografickou veřejnost v Mezinárodní federaci fotografického umění (FIAP) a tím je mimo jiné oprávněna potvrzovat žádosti o patronáty FIAPu nad českými soutěžemi a salony a dále potvrzovat žádosti o tituly FIAPu.

Garik Avanesian

rybářiGarik Avanesian se narodil v Ázerbájdžánu v Baku v roce 1959, má však arménské kořeny. Od dětství měl talent pro vizuální představivost, kterou následně rozvíjel v prostředí fotografické školy v Baku.  V letech 1988-1992 žil v Kazachstánu a poté v Moskvě, od roku 1995 žije v Praze. Na čas opustil fotografování a obchodoval s hutním materiálem. Láska k fotografování ho ale neopustila a plně se jí opět věnuje. Od roku 2005 je Garik Avanesian předsedou České federace fotografického umění. Zúčastnil se více než 300 mezinárodních fotografických salonů a výstav v 30 ti zemích svět, kde získal řadu významných ocenění. Vydával prestižní časopis PhotoArt. V roce 2012 obdržel titul Mistr fotografie Mezinárodní federace fotografického uměn a dnes je jediným žijícím držitelem titulu MFIAP u nás. 

Bangladéš

rybářznamená „bengálská země“ či „Bengálsko“.  Od roku 1760 byla britskou kolonií, v prosinci 1971 byl vyhlášen samostatný stát Bangladéš. Počtem obyvatel 165 milionů je na osmém místě na světě, v hlavním městě Dháce žije víc jak 10 milionů obyvatel. V zemi jsou každoročně rozsáhlé záplavy až na 80 % plochy. Jde  o jednu z nejchudších zemí světa.  Jeho sousedy jsou Indie a Myanmar (Barma). Garik Avanesian k výstavě řekl: „Bangladéš, dnes už vím, že je to pro mne země zaslíbená nebo pokud bych to měl říct jednoduše, je to jedna z krajin, kterou si fotografové zamilují. Takový “foto-ráj”. Dříve jsem toho o Bangladéši věděl jen málo…, že zde žije mnoho výborných fotografů, že patří mezi státy s nejvyšší lidnatostí ale i kriminalitou na světě, nebo, že zásobuje dobrou polovinu planety kůží a oblečením. Uběhlo pár let a se mnou vycestovalo do Bangladéše několik skupin fotografů. Nejlepší odpovědí na otázku, zda je rybářtato země pro fotografa opravdu tak výjimečná je fakt, že někteří se s nadšením hlásí na výpravu opakovaně. A tak se společně chystáme i na příští rok. Jaké fotografické úlovky jsme dosud získali a co jsme tam zažili, vám nejlépe přiblíží vystavené snímky několika z nás.“  Vystavené fotografie dokumentují život v Bangladéši bez příkras, ukazují zejména lidi, kteří si zajišťují obživu tvrdou prací rybolovem, v loděnicích, kamenolomech, uhelných dolech, koželužnách, textilkách. Ve výrobě oděvů patří Bangladéši 2.misto na světě, hned po Číně.  Snímky zachycují nejen nelehký úděl lidí ale i krásy okolní přírody.

Výstavu můžete navštívit až do 24.srpna.

Jaromír a Věra Hamplovi            Foto. Archiv ČFFU

Podobné příspěvky

Čertův vršek: dočasné přemístění autobusové zastávky

Afri

Režisér Jan Hřebejk natočil Živé terče. Cítím, že mám ještě energii, že bych mohl vytvořit něco osobitého…

Monika Nováková

Muzeum umění a designu v Benešově připomíná tvorbu Miloslava Chlupáče

Petr Ondrášek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady