Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaHudbaSvěcený držel v ruce Národní poklad

Svěcený držel v ruce Národní poklad

Svěcený držel v ruce Národní poklad

Mezinárodní houslařská soutěž Praha 2017 


Prestižní událost, která se v Praze odehrála na přelomu května a června tématicky navazuje na mezinárodní houslařské soutěže pořádané po celém světě, ale liší se  tím, že si klade za cíl být nejen profesní, ale také vrcholně společenskou a kulturní akcí.
Oslava houslařského umění propojí soutěž s edukativními koncerty, odborníky s veřejností, na koncertě bud zněly originály houslí Antonia Stradivariho, Giuseppe del Gesú ze Státní sbírky hudebních nástrojů a současně proběhne atraktivní část soutěže v řezbě houslové hlavice.

Soutěž trvala čtyři dny a byla velmi náročná. Tato soutěž uvádí do praxe vizionářské myšlenky . A ty jsou:  povinná přítomnost soutěžících, řezba houslové hlavice během jediného dne a hodnocení soutěžních jsou nástrojů a hlavic samotnými soutěžícími společně s odbornou mezinárodní porotou, která tak přijímá ještě roli mentora a průvodce.

Soutěž byla po celou dobu přístupna veřejnosti a nabízela i skvělý doprovodný program. Projekt byl situován do prostor Českého muzea hudby, kde se odehrávala i řezba houslové hlavice (nejvíce navštěvovaná část programu) a také unikátní koncert Jaroslava Svěceného, který za doprovodu špičkové cembalistky Jitky Navrátilové představil hrou i slovem nejvzácnější nástroje Státní sbírky – housle nejslavnějších italských houslařů Antonia Stradivariho a Giuseppe Guarneriho del Gesu . Tyto klenoty budou poprvé vystaveny pro veřejnost!

Fota a článek J.Hauer
Podrobněji na http://www.spycross.cz/l/s/

Facebook komentáře

Sdílejte články