Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura Ženy Životní styl

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

Slow Fashion

Máte hodně oblečení, ale stále se nemůžete zbavit pocitu, že nemáte nic na sebe? Asi vás lapila rychlá móda, tzv. fast fashion. Novinka z pera módní bloggerky Joanny Glogazy popisuje její cestu k pomalé módě, tzv. slow fashion. Kniha pomáhá čtenáři uvědoměle vybudovat kvalitní, udržitelný a šik styl. Právě vychází v nakladatelství Alferia.

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

MÉNĚ KUSŮ, VÍCE KVALITY

joanna_s_cedulkouAutorka čtenáře provází krok po kroku k pomalé módě. Její přístup nastaví zrcadlo a donutí čtenáře k přemýšlení, jaká situace panuje v jeho šatníku. Joanna nesoudí, pouze popisuje nejčastější taktiky, které používají velké módní řetězce, aby potenciální zákazníci nakoupili více věcí, které vlastně nepotřebují. Motivací celé knihy je uvědomění si souvislostí a nalezení rozumného přístupu k oblékání.

Velmi dobré ohlasy má kapitola, ve které autorka se čtenářem vytřídí skříně. Díky jednoduchým krokům z bolestné aktivity, které se mnozí z nás vyhýbají obloukem, udělá snadný úkol. Ruku na srdce, kolik z nás se pozná ve výrocích: „Ta sukně byla přece tak drahá! K těm šatům mám sentimentální vztah a když mi zbude malý počet oblečení, značně to omezí můj výběr a oblečení se obnosí.“ Autorka trpělivě argumentuje a pomáhá najít řešení.

Druhá část knihy se věnuje zejména rozhovorům s odborníky a obsahuje příručky. Autorka se popisuje životní cyklus oblečení – pomáhá čtenáři s uvědomělým rozhodováním, jaký kousek v jakém stylu ponechat ve svém šatníku a jaký zakoupit. Radí při výběru materiálů i při praní. V knize je mix teoretických pasáží, osobní zkušenosti i praktických tipů. Osloví milovníky módy, nejen fanoušky secondhandů, ale i dražších kvalitních značek. Běžný čtenář díky titulu získá nový vhled na svůj šatník.

Jak vytřídit šatník v 5 jednoduchých krocích:

  1. Tento proces se musí dobře naplánovat. Vyberte si den v kalendáři, kdy máte dostatek času. Autorka doporučuje si vyhradit alespoň 2 hodiny. Zvolte si jednu místnost a připravte si velké pytle či tašky pro nadbytečné oblečení.
  2. Na úklid se koncentrujte celou dobu. Ztište si telefon, vypněte počítač a upozorněte členy domácnosti. Naopak si pusťte hudbu, ať máte dobrou náladu.
  3. Dejte vše oblečení, doplňky i boty na jedno místo. Vyndejte botník i zadní část skříně s méně využívanými kousky.
  4. Oblečení roztřiďte do kategorií: horní část – halenky, trička; dolní část – sukně, kalhoty, šortky; šaty a úbory v celku; lehká horní vrstva – svetry, mikiny, saka; teplá vrchní vrstva – kabáty, bundy; spodní prádlo; pyžama; doplňky a ostatní. K čemu to je? Pokud se zaměříte na jeden druh oblečení, zjistíme, kolik opravdu vlastníme kousků.
  5. Poslední a nejdůležitější fází je třídění. Pokaždé, když vezmete jeden kus oblečení do ruky, položte si tři otázky: Nosím to pravidelně? Cítím se v tom příjemně? Cítím se v tom jako nový člověk? Joanna doporučuje ještě jednu otázku: Koupila bych si to v tuto chvíli? Pokud je odpověď na některou z nich ne, kousek nemá v šatníku své místo.

Zachovalé oblečení můžete směnit na swapu, prodat na internetu či věnovat do secondhandů či charitativních obchodů. To oblečení, které si necháte, opravte a dopřejte mu péči a patřičné místo ve skříni.

Titul přeložila Soňa Nováková. O grafickou stránku knihy se postarala Marcela Vorlíčková. Na obálku je použitý papír Mohawk = přírodní papír vyrobený za využití větrné energie.

168 stran, 167×240 mm, cena 379,-

O autorce:

Joanna Glogaza je mladá bloggerka a influencerka. Narodila se v roce 1989 v Polsku a dlouhodobě se věnuje slow fashion, slow life a optimalizací každodennosti. Po sedm let provozovala vlastní úspěšnou značku zaměřující se na pyžama a noční košilky. Kromě Slow fashion napsala dvě bestsellerové knihy o slow přístupu k módě a životu. Žije střídavě ve Varšavě a u Blatského moře. Autorku je možné sledovat na jejím blogu či Instagramu.

 Ohlasy a recenze:

Srdečně doporučuji. Nejlepší knížka na téma móda, jakou jsem kdy četla.“ – Justyna na empik.com

Štěpánka Mrázková

Nakladatelský dům GRADA

www.grada.cz & www.alferia.cz

 

Podobné příspěvky

Singl, který se možná stane letním super hitem

Šebík

Jubilejní ceny české filmové kritiky

Eva Samková zahájila výstavu Olympijské století

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady