Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Film

Psí srdce umí odpouštět a je naplněno láskou

Většina národa tuší, kdo je toulavý pes Gump, stejně jako to, že na základě knihy Filipa Rožka ´Gump – pes, který naučil lidi žít´ vzniká půvabný, poeticky laděný rodinný film, který právě natáčí režisér F. A. Brabec.

Žádným tajemstvím není ani to, že hlavní role ve filmu ztvární psi z útulků nebo množíren, z nichž většina má za sebou velmi pohnutý příběh. Co se ovšem dosud nezveřejnilo je skutečnost, že se ve filmu, vedle hereckých hvězd jako je třeba Eva Holubová, Ivana Chýlková, Bolek Polívka nebo Karel Roden, objeví také kněz. Jak jistě tušíte, ne tak ledajaký.

Kněz Zbigniew Czendlik

„Bylo mi ctí, že první, kdo mi zavolal a nabídl roli ve filmu Gump, byl přímo režisér filmu František Brabec“, svěřil se římskokatolický kněz polské národnosti Zbigniew Czendlik, který již dvacet osm let žije a působí v České republice. „V každém případě to pro mne byla velmi zajímavá zkušenost pracovat s takovými velikány, jako je právě tento režisér nebo herec Bolek Polívka. Bolek mě tak laskavě vzal pod svá herecká křídla a učil mě některá gesta. Vlastně to pro mne byla příjemná škola.“ Sympatický kněz kladně hodnotil, že je film plný naděje a má šťastný konec. „Jsem člověk, který má ve všem rád harmonii. Mám rád, když se věci odehrávají v klidu, bez negativních emocí, i když to tak ne vždy v životě jde“, dodává.

Zbigniew Czendlik přiznává, že k přijetí role má ještě jeden důvod. Líbí se mu, že pes Gump, ke kterému se lidé ne vždy chovali hezky, na ně nezanevřel. V tom je velké poslání filmu. Ukázat, že psí srdce umí odpouštět a je naplněno láskou za každých okolností. „Já mám alergii na psy a kočky, a možná vím, proč“, pokračuje kněz, který si i ve filmu Gump zahrál kněze. „Před 27 lety jsem uhodil svého vlčáka obojkem tak nešikovně, že ten vlčák zakňučel. Místo hadrového vodítka ho zasáhl i ten konec. Nechtěl jsem to tak, ale stalo se. Občas se stávají věci, které nechceme, a my s tím nic nezmůžeme… Dodnes mám výčitky svědomí a to zakňučení se mi občas vybavuje. Vím, že můj pes mi asi odpustil, ale nevím, jestli i Pán Bůh…“

pes GampPatricie Pagáčová je z natáčení filmu velmi nadšená nejen proto, že jde o její první filmovou zkušenost a rovnou s takovými hereckými kolegy. „Miluji zvířata, doma máme dva psy. Když mi František volal a nabídl roli Káti, byla jsem úplně nadšená. A taky se mi líbí, že pejsky, co hrají ve filmu, si z velké části rozebrali lidi ze štábu. A těm, co zbyli, budeme hledat nový domov.“

Bolek PolívkaBolek Polívka má nejvíce natáčecích dnů a ve filmu se setká nejen se psy, ale také s koťátkem. „To nám dalo nejvíc zabrat“, říká a kroutí hlavou. „Na to, jakej to byl mrňous, bylo živější, než by jeden předpokládal. O mně je známo, že mám rád všechna zvířata. Kůň, pes nebo kočka… Co ale nemusím, je klíště“, dodává sice napůl v žertu, ale pak ukazuje na místo, kde se mu jedno přichytlo. Ještě, že ve štábu fungují tak šikovní lidé jako cvičitelka psů Lenka, která během okamžiku přisáté klíště odstranila – a mohlo se natáčet dál.

Premiéra filmu

Rodinný film ´Gump – pes, který naučil lidi žít´ bude mít premiéru ke konci letošního roku. Jde o nejočekávanější snímek roku! Nejen pejskaři se tedy mají na co těšit.

Zdroj: Helena Váňová Production

Podobné příspěvky

Jak prožívají Velikonoce hvězdy Slunečné?

Jaroslav Hauer

Teroriska Janžurová?

Jaroslav Hauer

Do kin přijde film Pepa. Hlavní roli má Suchánek, hudbu složil Václav Noid Bárta

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady