Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaV Praze pokřtili Svěrákovu pohádku, v níž se nesmí mluvit nahlas

V Praze pokřtili Svěrákovu pohádku, v níž se nesmí mluvit nahlas

V Praze pokřtili Svěrákovu pohádku, v níž se nesmí mluvit nahlas

IMG_1313mmV pražském Paláci knih Luxor dnes pokřtili knižní podobu rozhlasové pohádky Zdeňka Svěráka Tiché šlapací království. Pohádka vypráví o podivné zemi, kde se nesmí mluvit nahlas. Ti, kteří tento zákaz poruší, jdou díky Josefu Špiclovi do vězení. Tiché šlapací království napsal Svěrák v 60. letech pro Český rozhlas. V roce 1968 byla natočená pohádka smazána. Její obsah totiž připomínal situaci v tehdejším Československu.

Pohádka byla znovu natočena až po 20 letech pod názvem Kolo se zlatými ráfky v obsazení s Borisem Rösnerem, Karlem Heřmánkem, Evou Horkou a dalšími. Příběh s poselstvím spíše pro dospělé v knižní podobě samostatně dosud nevyšel. “Když píšu IMG_1336mmpro děti, myslím při tom i na rodiče, aby z toho něco měli,” řekl Svěrák.

Příběh se odehrává v království samolibého Tichošlapa IV., kde se nesmí mluvit nahlas a kde lidé jezdí na kolech, protože auta vydávají silný zvuk. Lidé, kteří mluví hlasitě, skončí v tichém vězeňském pěveckém souboru. V takovém království s vládcem, který nesnáší hlasité zvuky, pak může způsobit problémy i jeden bouchnutý pytlík od svačiny. Nakonec ale vše dobře dopadne. “Samozřejmě tato pohádka skončí šťastně, což je pro pohádky zaplať pánbů typické. V životě se toho ne vždycky dočkáváme,” řekl ČTK Svěrák.

Tiché šlapací království je prvním titulem z plánované třídílné edice, v níž se objeví IMG_1313mmtituly Posel Hydrometeorologického ústavu Akademie věd a To jeli dva ve vlaku.

Vedle literární produkce a rolí v Žižkovském divadle Járy Cimrmana si jednaosmdesátiletý Zdněk Svěrák zahrál v nedávno dokončeném filmu Po strništi bos, který natočil jeho syn Jan Svěrák podle vzpomínek svého otce. Svěrák starší v něm ztvárnil roli ředitele školy.

Spolu s hudebníkem Jaroslavem Uhlířem Svěrák odehraje letos 28. října v pražské O2 areně hudební představení nazvané Trvalky. Oslaví tak s fanoušky 50 let své spolupráce. “S písněmi je to jako s rostlinami. Když naši fanoušci rozhodli, že některé z nich budou trvalky, chceme jim to oplatit a uspořádat pro ně velký koncert, kde ty IMG_1315mmpísně zazní. Sejdou se zde rodiče, kteří je ještě znají, a jejich děti, které je už znají,” řekl k chystanému vystoupení Svěrák.

jir snm

Facebook komentáře

Sdílejte články