Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Reportáže Zprávy z Prahy

Prague Pride 2015 zahájen! Hlavní hvězdou byla Conchita Wurst

Již 5. rokem se koná Prague Pride, neboli festival zaměřený na LGBT skupinu (tzn. lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender). V pondělí večer se Střelecký ostrov převlékl do duhy a přivítal několik tisíc návštěvníků.


Vstup na zahajovací večer činil 100 Kč. Ti, kteří přispěli na sbírkový účet měli vstup zdarma. Jako první vystoupil Jaro Smejkal, zpěvák, který se zúčastnil pěvecké soutěže SuperStar. Během krátké přestávky, kdy se na podiu po Jarovi připravovala kapela Anety Langerové, se návštěvíci přesunuli k Vltavě, na které se konala exhibice létání nad vodou. Poté začal koncert Langerové, známé taktéž ze SuperStar. Zpěvačka měla na Střeleckém ostrově velkou základnu fanoušků. Největší úspěch měl přídavek – píseň s názvem Voda živá, kterou si zpíval snad každý, kdo na ostrově byl. Hlavní hvězdou však byla dlouho očekávaná zpěvačka Conchita Wurst. Tato rakouská vousatá zpěvačka je zpěvačkou pouze na jevišti. V běžném životě jde o rakouského gay umělce a zpěváka Thomase Neuwirtha. Conchita je vítěžkou soutěže Eurovize 2014 a na zahájení Prague Pride zazněla i píseň, se kterou soutěž vyhrála – Rise like a pheonix. Ještě před uvedením Conchity se v 21:00 jako tradičně nasvítil Gloriet nad Velvyslanectvím USA. A jelikož ze Střeleckého ostrova není na Gloriet vidět, na podiu se objevila projekce a nasvícení Glorientu mohli diváci sledovat živě přes tuto projekci. Osobně nechyběl ani velvyslanec Andrew H. Schapiro. Poté již byl prostor podia uvolněn zpěvačce Wurst. Zklamání pocítili její obdivovatelé a obdivovatelky, když zpěvačka po 3 písních, nutno dodat, že profesionálně zazpívaných, zmizela v zákulisí a tím svoje vystoupení ukončila. Večerem provázeli Ester Janečková a Lejla Abbasová. Zahájení se povedlo na výbornou a teď už je jen na Vás, zda si vyberete jednu z několika akcí, které jsou tento týden přichystány nebo si počkáte až na sobotní pochod hrdosti.

Letošní Prague Pride slibuje mnoho zábavy. V programu je 120 akcí, které můžete během týdne navštívit. Do Prahy zavítají i zahraniční hosté, kterých bude necelých 200. Pride Village, která je právě na “Střelečáku” nabízí několik akcí denně. V úterý můžete navštívit sportovní odpoledne, koncert Brita Chrise Shalderse, který vystupoval i na London Pride nebo si večer zpříjemnit piknikem se spolkem Charlie. Ve středu je brzké odpoledne věnováno dětem, dále je v programu oslava knihy Jedno morče a dvě dámy spojená s koncertem Čokovoko a nechybí ani diskuze s názvem Mladý český pohled a Výhoda posledního tahu. Ve čtrvtek si můžete vyzkoušet svůj um na tanečním odpoledni v rytmu swingu, podpořit raperku SharkaSs, opět si zarelaxovat na pikniku, tentokrát se skupinou A Night Out!, můžete také zajít prodiskutovat téma Gender a móda či si užít teplý letní večer při letním kině a filmu Sangaïlé. V pátek, den před pochodem, na vás čeká workshop barvení trik, živá knihovna, zatancovat si můžete na taneční hity dua Black Girl/White Girl a zajít můžete i na pořádně huňaté pivo.

Otevřen je i Pride House a to ve Vodičkově ulici –  v prostorách Langhans (Centrum člověka v tísni). Zde se po celý týden budou konat diskuze, přednášky a debaty. Témat je letos opravdu hodně, ať už se jedná o historii LGBT hnutí, budoucnost teplých rodin, HIV a další. Ve studiu Švandova divadla je stvořen Pride Theatre, kde si po představení můžete s autory i protagonisty zadebatovat.

V sobotu proběhne jako každoročně Průvod hrdosti (Pride Parade), který bude začínat na Václavském náměstí pod koněm. Sraz je plánován na 12:00, průvod začne o hodinu později. Průvodu se nezúčastňují pouze lidi patřící do LGBT skupiny, ale i heterosexuální osoby, kteří chtějí tuto skupinu podpořit a jsou proti diskriminaci. Centrum hlavního města se tak oživí pestrými barvami, zábava je zaručena! Průvod bude od koně následovat přes Příkopy a Revoluční po Dvořákově nábřeží a přes Čechův most až na schody k Letenským sadům. Ani zde se nezapomnělo na handicapované účastníky, pro který bude zařízen z nábřeží autobus přímo na Letnou. Oficiální afterparty se bude konat v klubu Roxy. Všechny informace najdete na www.praguepride.cz

 

 

Podobné příspěvky

15 let od založení jednoho z prvních streamovacích portálů

Afri

Technologie Huawei CableFree představuje průlom pro 5G sítě

Afri

CENY THÁLIE 26. ročník znají své vítěze

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady