Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůBydleníGastronomieHotely a restauraceŽidovské muzeum v Praze otvírá dne 11.května 2020 opět své brány

Židovské muzeum v Praze otvírá dne 11.května 2020 opět své brány

Obradni sin na hrbitove

Židovské muzeum v Praze otvírá dne 11.května 2020 opět své brány

Od pondělí 11. května 2020 se znovu otvírají expozice Židovského muzea v Praze. Po několikatýdenní přestávce vynucené pandemií COVID-19 tak mohou zájemci opět navštívit světově ojedinělé expozice v pražském Josefově. Muzeum zároveň nabízí významně snížené vstupné pro individuální návštěvníky.

zidovske muzeumKlausovasynagoga_interierPandemie negativně zasáhla do činnosti muzea,“ uvedl jeho ředitel Leo Pavlát. „Nyní, po svém opětovném otevření, se jako všechny památkové instituce u nás obracíme především k domácí veřejnosti. Její zájem nám může pomoci překonat současnou krizi.“

Od pondělí tak budou moci návštěvníci opět zavítat na světově proslulý Starý židovský hřbitov z 15. století, zhlédnout stálé expozice v historicky ojedinělé Maiselově a Klausové synagoze a Obřadní síni, věnované židovským dějinám a tradicím, stejně jako Památník obětem šoa v Pinkasově synagoze nebo výstavu věnovanou předválečnému pražskému naivnímu malíři Robertu Guttmannovi ve stejnojmenné muzejní galerii.

Muzeum současně nabízí komentované prohlídky v češtině. Ty se budou konat každý den kromě soboty, kdy jsou expozice zavřeny, v 10:00, 13:00 a 15:30 za zvýhodněné ceny v rozsahu 2 – 2,5 hodin. Vstupné do objektů je již zahrnuto v ceně.

židovske muzeumŽidovské muzeum v Praze také od 11. května opět otevře svou  knihovnu s multimediálním centrem a pro veřejnost budou též přístupny badatelny archivu na Smíchově a Úseku dokumentace šoa.

Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906 jako třetí evropské židovské muzeum. Základem sbírky se staly předměty ze synagog a modliteben, jež zanikly v důsledku asanace pražského židovského ghetta. Za druhé světové války se muzeum stalo skladištěm nacisty konfiskovaných židovských rituálních předmětů a knih, které dodnes zůstávají živou připomínkou tragédie šoa. 

Objekt muzea původně tvořila jediná budova. Přesto do muzea již brzy po první světové válce mířily desetitisíce návštěvníků ročně. Muzeum překonalo hospodářskou krizi ve 30. letech 20. století, nucené uzavření nacisty, postátnění komunistickým režimem i povodně v roce 2002 a stalo se jedním z nejvýznamnějších pražských turistických cílů.

Od 25. května bude otevřena i Staronová synagoga ve správě pražské židovské obce.

TZ

Ředitel ŽMP, Leo Pavlát, leo.pavlat@jewishmuseum.cz

Tomáš Tetiva, tomas.tetiva@jewishmuseum.cz

www.jewishmuseum.cz

Facebook komentáře

Sdílejte články