Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaPozvánky na akceŽena z Korinta s excelentní Hanou Maciuchovou v hlavní roli tajemné Lyké

Žena z Korinta s excelentní Hanou Maciuchovou v hlavní roli tajemné Lyké

Viola Žena z Korinta

Žena z Korinta s excelentní Hanou Maciuchovou v hlavní roli tajemné Lyké

Slavný apokryf Oldřicha Daňka o tajemné návštěvnici v pracovně řeckého dramatika byl poprvé k vidění na obrazovkách České televize. Na jeviště Divadla Viola, v režii Tomáše Vondrovice, vstoupila Žena z Korinta premiérou v červnu 2013. Kdo je vlastně ta žena a proč jí tak záleží na tom, aby nová Euripidova hra měla jinou zápletku? Vyhraje umělecká inspirace nebo lákavá finanční nabídka? Vtipné dialogy, příběh skoro až detektivní a k tomu mistrovské herecké výkony Hany Maciuchové (Lyké), Jaromíra Meduny (Eurípides) a Johanny Tesařové (Hébé). Nenechte si ujít legendární Ženu z Korinta v pátek 31. března ve Viole!

„Žena z Korinta je hra mému srdci blízká a milá, už svou tématikou (vždyť staré Řecko patří k mým velkým láskám), ale především myšlenkou, poezií a humorem. Když jsme na ní pracovali, uvědomoval jsem si čím dál intenzivněji její hloubku lidskou a filozofickou, nenucenost, lehkost a přitom důslednou promyšlenost snad každé repliky. Její inscenování proto chápu jako upřímnou poctu Oldřichu Daňkovi, skvělému dramatikovi,“ konstatoval režisér Tomáš Vondrovic.

Divadlo Viola

Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 54. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.

Kontakty

Divadlo Viola www.divadloviola.cz

Národní 7, Praha 1

Jaromír Meduna ,foto Viktor Kronbauer

Jaromír Meduna ,foto Viktor Kronbauer

Facebook komentáře

Sdílejte články