Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaPozvánky na akceVišva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika…

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika…

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika…

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pořádá dne 17. února 2015 od 18.30 hodin v historických prostorách Velkého sálu a nádvoří Novoměstské radnice na Karlově náměstí 1/23 v Praze tradiční oslavu tradičního svátku Mahášivarátri.

Mahášivarátri patří k nejstarším a nejrozšířenějším svátkům vůbec. Slaví se v mnoha zemích světa.  Je státním svátkem Indie, Nepálu, Srí Lanky, Mauricia, velkolepé oslavy se chystají v Bhútánu, Bangladéši, Trinidadu a Tobagu, na Fidži a v mnoha dalších zemích. Celkově se oslav účastní každý rok přes miliardu lidí.

Mahášivarátri je dnes pokládána za jeden z nejvýznamnějších svátků hinduismu.  Tradice a historie Mahášivarátri je ale mnohem starší a hlubší, byla slavena dávno před tím, než vůbec můžeme o hinduismu a dalších světových náboženstvích současnosti hovořit.

Datum Mahášivarátri je astronomicky přesně určeno – připadá vždy na den před prvním jarním novoluním podle indického kalendáře, které nastává koncem února nebo počátkem března.

Staré kultury vždy věnovaly velkou pozornost lunárnímu kalendáři a přisuzovaly úplňku a novoluní mocné účinky. Z tohoto hlediska je den a zejména noc Mahášivarátri pokládána za mimořádně příznivou pro duchovní cvičení, mimořádně šťastnou, úspěšnou a požehnanou.

Mahášivarátri v doslovném překladu znamená Velká Šivova noc. Středobodem veškerých oslav a uctívání je pán Šiva, jeden z trojice  božských principů podle hinduistické tradice.  Pán Šiva je pokládán za nemilostivějšího, za toho, kterého je snadné potěšit. I malá oběť, malé úsilí, malý dárek bude přijat s potěšením, a to zejména při Mahášivarátri, v den, který je pánu Šivovi nejdražší.

Proto v tento den lidé vstávají dříve než obvykle, vykoupou se a uctívají pána Šivu v podobě Šivalingamu, který je ztělesněním celého vesmíru.  Doma nebo v chrámu polévají obřadně Šivalingam vodou nebo panča amritem, nabízejí květy, listy, vonné tyčinky, rozsvícené lampičky a další obětiny a recitují při tom mantry.  Celý den se postí. V noci nespí, ale bdí, meditují nebo recitují mantry, poslouchají příběhy o pánu Šivovi a znovu uctívají Šivalingam.

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pro vás připravil autentickou  oslavu Mahášivarátri, kdy budete mít příležitost zažít atmosféru dávných obřadů v chrámech současné i dávné Indie.

Na programu bude klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam v podání tanečnice Bhakti Déví, která bude svým uměním vyprávět příběhy o pánu Šivovi,  dále zpěvy manter a áratí, a také Šivalingam púdža – obřadné polévání Šivalingamu panča amritem.
Těšíme se, že se i v Praze připojíme k nádherným oslavám, které probíhají na celém světě. Věříme, že tradiční oslava Mahášivarátri přinese zúčastněným.

Facebook komentáře

Sdílejte články