Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Zprávy z Prahy

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika…

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pořádá dne 17. února 2015 od 18.30 hodin v historických prostorách Velkého sálu a nádvoří Novoměstské radnice na Karlově náměstí 1/23 v Praze tradiční oslavu tradičního svátku Mahášivarátri.

Mahášivarátri patří k nejstarším a nejrozšířenějším svátkům vůbec. Slaví se v mnoha zemích světa.  Je státním svátkem Indie, Nepálu, Srí Lanky, Mauricia, velkolepé oslavy se chystají v Bhútánu, Bangladéši, Trinidadu a Tobagu, na Fidži a v mnoha dalších zemích. Celkově se oslav účastní každý rok přes miliardu lidí.

Mahášivarátri je dnes pokládána za jeden z nejvýznamnějších svátků hinduismu.  Tradice a historie Mahášivarátri je ale mnohem starší a hlubší, byla slavena dávno před tím, než vůbec můžeme o hinduismu a dalších světových náboženstvích současnosti hovořit.

Datum Mahášivarátri je astronomicky přesně určeno – připadá vždy na den před prvním jarním novoluním podle indického kalendáře, které nastává koncem února nebo počátkem března.

Staré kultury vždy věnovaly velkou pozornost lunárnímu kalendáři a přisuzovaly úplňku a novoluní mocné účinky. Z tohoto hlediska je den a zejména noc Mahášivarátri pokládána za mimořádně příznivou pro duchovní cvičení, mimořádně šťastnou, úspěšnou a požehnanou.

Mahášivarátri v doslovném překladu znamená Velká Šivova noc. Středobodem veškerých oslav a uctívání je pán Šiva, jeden z trojice  božských principů podle hinduistické tradice.  Pán Šiva je pokládán za nemilostivějšího, za toho, kterého je snadné potěšit. I malá oběť, malé úsilí, malý dárek bude přijat s potěšením, a to zejména při Mahášivarátri, v den, který je pánu Šivovi nejdražší.

Proto v tento den lidé vstávají dříve než obvykle, vykoupou se a uctívají pána Šivu v podobě Šivalingamu, který je ztělesněním celého vesmíru.  Doma nebo v chrámu polévají obřadně Šivalingam vodou nebo panča amritem, nabízejí květy, listy, vonné tyčinky, rozsvícené lampičky a další obětiny a recitují při tom mantry.  Celý den se postí. V noci nespí, ale bdí, meditují nebo recitují mantry, poslouchají příběhy o pánu Šivovi a znovu uctívají Šivalingam.

Višva Guru Díp Hindu Mandir Česká republika pro vás připravil autentickou  oslavu Mahášivarátri, kdy budete mít příležitost zažít atmosféru dávných obřadů v chrámech současné i dávné Indie.

Na programu bude klasický jihoindický chrámový tanec bharatanátjam v podání tanečnice Bhakti Déví, která bude svým uměním vyprávět příběhy o pánu Šivovi,  dále zpěvy manter a áratí, a také Šivalingam púdža – obřadné polévání Šivalingamu panča amritem.
Těšíme se, že se i v Praze připojíme k nádherným oslavám, které probíhají na celém světě. Věříme, že tradiční oslava Mahášivarátri přinese zúčastněným.

Podobné příspěvky

Nejčastější chyby ve vyúčtování v rámci Programu Antivirus

Afri

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA ZAHRANIČNÍHO ROCKU S KARLOU ČERNOU.

Šebík

Uber zavádí na trzích EU kontrolu totožnosti v reálném čase

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady