Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaPozvánky na akceV pražské Galerii kritiků vystavuje Ivan Langer své ,,Sochobásně”

V pražské Galerii kritiků vystavuje Ivan Langer své ,,Sochobásně”

V pražské Galerii kritiků vystavuje Ivan Langer své ,,Sochobásně”

V úterý 5. listopadu v 18.00 hod. zahájil Ivan Langer vernisáží v pražské Galerii kritiků (Palác Adria, Jungmannova 1, Praha 1) poslední letošní uvedení svojí putovní výstavy „Sochobásně“. Velkorysé plastiky – Sochobásně – ztvárňují v unikátní 3D formě nejzásadnější texty a politické glosy z Langerovy aktuální knihy a jsou v galerii přístupné široké veřejnosti do 17. listopadu.

Kniha „Sochobásně v Síti“, jejíž texty výstava umělecky ztvárňuje, je v pořadí třetí antologií Langerových trefných poznámek a poeticko-politických glos a „šlehů“ a navazuje na dva předchozí úspěšné autorovy tituly V Síti (2016) a V Síti 2 (2017). Zatímco předešlé knihy doprovázel Langer svými kresbami, ve třetí knize autor představil novou uměleckou formu: „Obohacuji jazyk český o nový pojem SOCHOBÁSEŇ. Spojuje v sobě obsah a formu slov, je koláží sarkasmu i jizlivosti, bolesti, smutku a laskavosti, naděje i pocitu ztracenosti, zkratky i lyrické epičnosti. SOCHOBÁSNĚ jsou podnětem k zamyšlení, kdo jsme, co si přejeme, kde jsme a kam jdeme. Přejí si zneklidnit, povzbudit, probudit i pobavit.“

Putovní výstavu „Sochobásně“ uvedly v letošním roce galerie v šesti městech napříč Českem. Unikátní skulptury vystavovala ostravská Galerie Zaza, jihlavská Galerie Gustav Mahler, karlovarská Galerie BM, plzeňská Galerie VisioArt, brněnská Galerie Schrott a naposledy galerie Zlínského zámku. Několik vernisáží bylo také spojené s autogramiádou Langerovy knihy „Sochobásně V Síti“.

V závěru letošní tour prezentuje výstavu renomovaná pražská Galerie kritiků. Veřejná vernisáž proběhla v úterý 5. listopadu a expozice je nyní návštěvníkům přístupná do neděle 17. listopadu. Ve středu 13. listopadu se v galerii uskutečnila také komentovaná prohlídka výstavy, kterou návštěvníky provede a výkladem doplní autor Ivan Langer.

Ve zkratce – Kniha „Sochobásně v Síti“ je soubor nejzajímavějších a nejdiskutovanějších facebookových statusů Ivana Langera za uplynulý rok, kterými formou básnických glos a zamyšlení komentoval politické dění, kauzy i aktuální celospolečenská témata – Kniha obsahuje také fotografie autorových skulptur, tzv. Sochobásní, které ztvárňují nejzásadnější postřehy a glosy – Putovní výstava těchto skulptur „Sochobásně“ byla v letošním roce již uvedena v galeriích v Ostravě, Jihlavě, Karlových Varech, Plzni, Brně a Zlíně. Tour zakončí uvedení v Galerii kritiků (palác Adria, Jungmannova 31, Praha 1), kde bude expozice otevřená veřejnosti od 5. listopadu (veřejná vernisáž od 18.00 hod.) do 17. listopadu.

Facebook komentáře

Sdílejte články