Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaPozvánky na akceOdstartoval 5. ročník Prague Design Week, Kampus Hybernská rozproudí až do neděle

Odstartoval 5. ročník Prague Design Week, Kampus Hybernská rozproudí až do neděle

Odstartoval 5. ročník Prague Design Week, Kampus Hybernská rozproudí až do neděle

Od dnešních dvanácti hodin se veřejnosti otevírá unikátní přehlídka designu ve všech jeho podobách. Osmdesátka umělců se rozprostře na dvou patrech prostoru Kampus Hybernská 4 a předvede nejen finální výtvory, ale i pracovní postupy, materiály a techniky, kterými jich bylo dosaženo. I to Prague Design Week odlišuje od klasických festivalů designu.

Na každý den je připraven program v expozicích vystavovatelů: vedle samotné výstavy i workshopy, ukázky výroby a přednášky. Debaty nabídnou témata jako české výrobky versus asijská produkce, minimalismus, hygge a slow interiér či sdílená vizuální identita České republiky, kterou poodhalí absolventka UMPRUM a specialistka na korporátní identitu Věra Marešová aka Graphic Lady.

„Letos se nám podařilo dát dohromady skvělou kombinaci designérů, od nováčků po zavedené značky. Návštěvníci v rámci přehlídky mohou obdivovat módu, šperky, nábytek či produktový design, zúčastnit se workshopů nebo zamířit do Design Kina a podívat se na některý z krátkých filmů. Každý podvečer je navíc připravena přednáška tří designérů, ve výlohách nedaleké Pasáže českého designu u České národní banky se zase po celý květen vystaví výtvory vybraných tvůrců,” popisuje letošní program Ondřej Krynek, zakladatel a organizátor festivalu.

Samotné zahájení Prague Design Weeku proběhlo za přítomnosti designérů, jako jsou Ferdinand Leffler z ateliéru zahradní architektury Flera, Eva Vontorová z Vyšší odborné školy oděvního návrhářství, Jakub Klouzek z FA ČVUT či Vítek Maca reprezentující značku wood.u.

„Chcete-li v zahradě udělat první krok ke změně, instalace lavice je dobrým začátkem,” říká Ferdinand Leffler, který pro letošek připravil novinku – zahradní lavice s osobními vzkazy. „Pamatujete si, když jsme byli děti nebo puberťáci a klíčem se pokoušeli vyrýt vzkazy do lavičky v parku nebo kružítkem do školní lavice? My pro vás něco podobného připravíme profesionálně̌,“ přibližuje nápad Leffler.

Studenti VOŠON pod vedením designérky Evy Vontorové představí kolekci dámských oděvů z modrého denimu SKILLS. „Skills ve významu dovednosti, v tomto případě tvarování oděvu pomocí střihové modelace,” komentuje záměr Eva Vontorová.

ČVUT bude mít na letošním PDW zastoupení rovnou několika ateliéry. Představí zde mimo jiné produkty, které vznikly jako klauzurní práce zimního semestru 2017|18. „Letošní ročník je pro nás celistvější než dřívější prezentace. Přicházíme s odlišnými přístupy, styly i procesy, ale s jedním výstavním konceptem, který spojuje všechny prvky v instalaci. Ta názorně ukazuje nedílnou součást tvorby každého produktu, jeho zabalení. Nabízí se ale otázka, zda je to správně, ” popisuje koncept designér Jakub Klouzek.

Originální erotické pomůcky představí značka wood.u, která na minulém ročníku Prague Design Week získala ocenění pro druhý nejlepší produkt výstavy. „Pod značkou wood.u se skrývají ručně vyráběné dřevěné erotické pomůcky. Použité dřevo pochází výhradně z českých lesů a zahrad, kde jej pečlivě vybíráme a následně s láskou opracováváme,” představuje koncept Vítek Maca. Za vznikem značky stojí originální studentský nápad, ale i reakce na dosavadní nabídku erotických obchodů.

“Naším cílem je tvořit erotické pomůcky, za které se jejich uživatelé nebudou muset stydět a schovávat je někde v krabicích na dně skříně, změnit společenské vnímání těchto pomůcek. Vyrábět vkusné a estetické výrobky, které si v klidu necháte připravené na nočním stolku,” dodává Vítek Maca za wood.u.

Letošní Prague Design Week představí i doposud méně známé umělce, které ale podle všeho čeká slibná budoucnost. Například začínající designér Petr Vykoukal tu představí své interiérové svítidlo Purista. Produkt oproštěný od veškerých zbytečných prvků, bez okázalých projevů.

Akce je i letos prodejní, návštěvníci tedy mohou přímo na místě vybrané výrobky zakoupit, případně si vyzkoušet jejich výrobu.  Plné vstupné na celý týden je 150 Kč.

Více informací: www.PragueDesignWeek.cz

Facebook komentáře

Sdílejte články