Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaPozvánky na akceNew York Café a PETROF hledají klavírní talenty v dalším, již 3. ročníku soutěže o nejlepšího pianistu roku

New York Café a PETROF hledají klavírní talenty v dalším, již 3. ročníku soutěže o nejlepšího pianistu roku

New York Café a PETROF hledají klavírní talenty v dalším, již 3. ročníku soutěže o nejlepšího pianistu roku

New York Café a PETROF hledají klavírní talenty v dalším, již 3. ročníku soutěže o nejlepšího pianistu roku

Pianista roku je soutěž o nejlepšího pianistu, jejímž cílem je vrátit živou hudbu zpět do kaváren mezi lidi. Talentovaní klavíristé se mohou hlásit do 9. ledna 2015.

Kdo má být nejlepší pianista? Do soutěže se mohou přihlásit všichni pianisté  bez rozdílu zda hrají profesionálně, či jen amatérsky, pro radost. Pianista musí být všestranný a umět zahrát rozmanité hudební žánry, od vážné po moderní hudbu včetně zvládnutí základní improvizace.

Neveřejná výběrová část proběhne16. ledna 2015, kdy odborná porota vybere 15 soutěžících, kteří poté změří svůj talent v pěti veřejných kolech. Každý soutěžní večer má specifické hudební téma a účastníci se budou snažit ve vyhrazeném čase zaujmout porotu i publikum. Diváci budou mít aktivní možnost volby svého oblíbeného pianisty a hlasování bude probíhat i na internetu. V každém kole bude vyřazeno několik soutěžících, jeden z nich, ale dostane na základě volby po internetu šanci vrátit se do soutěže. Finále bude probíhat mezi pěti finalisty. V průběhu soutěže do poroty zasedne i čestný porotce, který bude překvapením večera – minulý rok se v této roli např. představili Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Ivan Mládek nebo Iva Pazderková.

Tato oblíbená soutěž o má kořeny v Maďarsku, kde se první ročník soutěže konal ve vyhlášené kavárně New York Café v Budapešti v roce 2012, v hotelu Boscolo Budapest. Karel Ziegler, Food & Beverage Director hotelu Boscolo Prague tuto myšlenku přenesl i do pražské pobočky New York Café a pro její uskutečnění se spojil s největším evropským výrobcem klavírů a pianin, společností PETROF. První ročník soutěže Pianista roku se konal v únoru – březnu 2013.

Porota soutěže zasedne ve stejném obsazení jako v předchozích letech: Petr Malásek – uznávaný klavírista, skladatel, aranžér, producent, Jitka Fowler Fraňková – vyhledávaná koncertní klavíristka a pedagožka, a Rostislav Čapek – světoznámý výrobce strunných nástrojů a pořadatel koncertů akustické hudby.

Díky společnosti PETROF si soutěžící opět zahrají na klavír PETROF P 210 Pasat. Jedná se o nejoblíbenější model z mistrovské řady s jasným a zpěvným tónem, který svými zvukovými parametry zastíní i mnohé klavíry větších rozměrů. Ve finále se soutěžící mohou těšit na letošní novinku – mistrovský klavír ANT. PETROF AP 275, nesoucí jméno po zakladateli firmy a stejné označení jako první nástroje, které z této mistrovské dílny vyšly. Tento koncertní nástroj, vyrobený v oddělení vývoje, tak symbolicky slaví 150 let od založení firmy v roce 1864.

K soutěžním večerům patří i atmosféra kulturního salonu, kde mají diváci přímý kontakt se soutěžícími, porotou i mezi sebou. New York Café přispívá k atmosféře nejen luxusními prostory, ale i gurmánským zážitkem. Součástí vstupného na veřejná soutěžní kola v ceně 650 Kč je lahodná večeře v bufetovém stylu, která představí to nejlepší z kuchyně New York Café. Během každého večera proběhne i divácká soutěž s atraktivními cenami od našich partnerů, např. společnosti Merlot d’Or, dovozce exkluzivních francouzských vín či hotelu Boscolo Prague.

Vítěz získává finanční odměnu a možnost lukrativního veřejného vystoupení.

Novinkou je cena pro vítěze od světově uznávané sklářské výtvarnice Gordany Turuk, která vítězi věnuje jedno ze svých uměleckých děl laděných do hudební tematiky.

Další ceny zahrnují například víkendový pobyt v Boscolo Residence Budapest s dopravou a večeří v Budapešti, pobyt v hotelu Boscolo Prague, či poukaz do lázní Boscolo Spa v Praze.

První ročník soutěže se konal v únoru a březnu 2013 za velkého zájmu veřejnosti. Vítěz Petr Ožana od té doby rozvíjí úspěšnou spolupráci s divadlem Semafor a vystoupil např. na vánočním galakoncertu popové hvězdy Petry Janů ve velkém koncertním sále Lucerny. Vítěz minulého ročníku Michal Šupák a finalista Luděk Havel se představili na koncertě k 150. výročí společnosti PETROF a čeká je ještě spousta dalších koncertních vystoupení.

Vážím si toho, že můžeme být partnery této skvělé soutěže. Je zajímavé sledovat, jak se celá soutěž vyvíjí. První ročník byl skutečně povedený a vzešlo z něho mnoho báječných muzikantů. Druhý ročník byl daleko napínavější a finalisté byli opět úžasní! Je radost s nimi spolupracovat. Tak vzhůru do třetího!  Zuzana Ceralová Petrofová

New York Café tradičně podporuje živou hudbu, která v naší kavárně zní již od brzkého rána. Chceme podpořit kulturní život v Praze a jsme hrdi na to, že naše kavárna je místem protkávání různých hudebních žánrů. Těším se na další ročník soutěže a její talenty a jako obvykle i na vynikající kulinářský zážitek připravený naším týmem, říká Karel Ziegler, F&B Director hotelu Boscolo Prague.

Pianista roku je soutěž podle mého gusta. Soutěžící musí podat brilantní výkon, zaujmou publikum a prokázat stylovou pohotovost, přirozenou muzikálnost a ještě něco navíc… říkejme tomu třeba ten pověstný x-faktor.  Zkrátka to všechno, proč má smysl se zabývat něčím tak krásným a těžkým, jako je hra na hudební nástroj. Všichni mají můj obdiv a držím jim palce! Vzkazuje Petr Malásek.

Veškeré informace o soutěži včetně pravidel a registračního formuláře pro soutěžící zájemci naleznou na stránkách www.pianist.cz a na Facebookových stránkách soutěže www.facebook.com/pianistaroku.

PIANISTA 2015 STRUČNĚ:

Kde:  New York Café – Prague, hotel Boscolo Prague, Senovážné náměstí 13, Praha 1

Kdy:  neděle 1.2., 15.2., 1.3., 15.3., 29.3. vždy od 18:00 do cca 22:00

Porota:  Petr Malásek, Jitka Fowler Fraňková, Rostislav Čapek

(a jako překvapení čestní porotci v podobě zajímavých hvězd českého hudebního světa)

Moderátor:  Vladimír Kroc

Vstupné na veřejná kola:  650 Kč  včetně večeře bufetovým stylem a sklenky na uvítanou

#

New York Café – Prague je pražskou pobočkou slavného New York Café v Budapešti. Kavárna se nachází v prostoru novorenesančního lobby hotelu Boscolo Prague. V životě kavárny hraje důležitou roli kultura – návštěvníci si mohou vychutnat své oblíbené jídlo během pravidelných literárních, hudebních či jiných uměleckých akcí.

Společnost PETROF je největším výrobcem klavírů a pianin v Evropě, jež v roce 2014 slaví 150 let výročí od svého založení. Nástroje značky PETROF přinášejí potěšení nejen mistrovským interpretům, skladatelům, studentům a jejich učitelům, ale svým romantickým kultivovaným tónem pak především

Pianista roku

IMG_5569

Facebook komentáře

Sdílejte články