Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaPozvánky na akceDorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

Dorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

Dorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

(PRAHA, 2. února 2015) – Na českém trhu s uměním se už za pár dní objeví výjimečně pestrá sbírka historických zbraní. Unikátní kolekci více než 200 exemplářů z období 18. – 20. století nabídne aukční dům Dorotheum v tzv. daily auction (denní aukci), kterou pořádá 10. února ve své prodejní galerii na Ovocném trhu. Pod kladívko Dorothea putují chladné, palné a vzduchové zbraně hlavně rakouského a československého původu, dražit se ale budou také zajímavé předměty z Francie či třeba Japonska.

Bodáky, tesáky, šavle, kordy ale také pistole a pušky staré i několik staletí se budou dražit v letošní první daily auction společnosti Dorotheum v úterý 10. února od 17.00 hodin. Aukční katalog zahrnuje 245 vojenských a civilních zbraní – převažují předměty z Rakouska (Rakousko-Uherska), Československa, Německa a Ruska, jsou tu ale také zbraně vyrobené ve Francii, USA nebo v Polsku. „Takto bohatá a mimořádně široká kolekce historických zbraní se v české aukci neobjevila téměř 20 let. Vedle běžných zbraní mohou dražitelé vybírat z artefaktů, které se na sběratelském trhu vyskytují zcela výjimečně,“ říká Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky Dorothea.

Opravdovým lákadlem je perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830. Zbraň má ráži 16 mm, je potažena damaškem a značena zlatem Damas de Paris. Vyvolávat se bude z částky 28 tisíc korun. Za stejnou cenu jde do dražby další francouzská puška, tentokrát z 18. století – jednuška křesadlová v ráži 18 mm, kterou zdobí řezba ornamentů a označení De Brot na zámkové desce. Zaujmou také rakouské pistole se vzorem 1798.

Mezi chladnými zbraněmi vyniká japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století. Jeho prodej startuje na částce 18 tisíc korun. Atraktivní pro sběratele je i rakouská šavle pro poddůstojníky pěchoty se vzorem 1765 nebo kord z 18. století, na kterém jsou formou ornamentů zaznamenány vojenské trofeje.

Do daily auction je možné se přihlásit přes internet, prostřednictvím on-line katalogu. Zájemci se účastní dražby buďto po telefonu nebo formou písemného limitu. Samozřejmě mohou taky dražit osobně, přímo na sále v Ovocném trhu.

zdroj: AUKCE DOROTHEUM

Facebook komentáře

Sdílejte články