Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Tiskové Zprávy Zajímavosti

Československá obec legionářská připomene 75.výročí operace ANTHROPOID

V sobotu 27.května se v Lešanech představí tábor a výcvik Čechoslováků za 2.sv.války

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie připomene 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu.

V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války.

 

V pátek, tj. 26.5. v parku Klárov proběhne výstava ANTHROPOID

Letos si připomínáme 75. výročí působení první vlny československých parašutistů v protektorátu a provedení úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Československá obec legionářská se spolupracujícími subjekty po celý rok připravuje řadu vzpomínkových i edukačních akcí.

Tou nejbližší je představení výstavy ANTHROPOID – 75 let, které proběhne v pátek 26. května v 13:00 v parku Klárov na Praze 1 hned u památníku 2. odboje. „Místo jsme si nevybrali náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou.  Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům,“ říká Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské a dodává: „Výstavou chceme připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy celých rodin.“

Výstavu připravil kolektiv autorů spolu s předními odborníky na atentát a heydrichiádu Jaroslavem Čvančarou a Vlastislavem Janíkem. Výstava je dvojjazyčná v českém a v anglickém jazyce. „Chceme oslovit také zahraniční turisty, které téma atentátu zajímá i díky nejnovějším filmům. Uvádíme tak některé věci na pravou míru a zároveň je chceme navést na další místa v Praze a okolí, která jsou spojené s parašutisty a jejich pomocníky,“ vysvětluje Borovička. Výstava bude na Klárově do 15. června, pak se přesune na Karlovo náměstí.

V den 75. výročí provedení atentátu, tedy v sobotu 27. května, se připomínka atentátu přenese kousek za Prahu. „V rámci zahájení sezony ve Vojenském technickém muzeu jsme se rozhodli návštěvníkům připomenout i události kolem působení parašutistů v protektorátu. V Lešanech tak vyroste dobový tábor československých vojáků v Anglii, kde budou probíhat komentované ukázky výcviku i nasazení parašutistů,“ říká Borovička a doplňuje: „Program věnovaný parašutistům zajišťuje Rota Nazdar, která má v tomto ohledu obrovské zkušenosti a spoustu unikátní výzbroje a výstroje, kterou naši vojáci používali.

Dlouhodobě se našim výsadkům věnují především po technické stránce a často svými zkušenostmi pomáhají filmařům a dokumentaristům.“ Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na výzbroj a vybavení používané k provedení atentátu, ale také na funkční repliku radiostanice Libuše, pomocí které parašutisté udržovali spojení s Londýnem.

Dne 17. a 18. 6. se Karlovo náměstí změní ve vojenské ležení

Tradiční vzpomínkové akce vyvrcholí o víkendu 17. a 18. června, kdy na Karlově náměstí vyroste rozsáhlé vojenské ležení představující výcvikový tábor československých parašutistů v Anglii. „Spolu s Městkou částí Praha 2 a Rotou Nazdar jsme se domluvili, že připravíme rozsáhlý program, který doplní tradiční pietní akt, který každoročně probíhá u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici,“ říká Borovička a dodává: „Návštěvníci tak mohou vzdát hold našim hrdinům a jejich boji proti přesile a zároveň si prohlédnout, jak probíhal výcvik i běžný život vojáka v Anglii.“

V plánu je i ukázka výcviku na osobní automobil, na které lze vysvětlit, jak byl atentát na Heydricha připravován a jak nakonec zřejmě podle nejnovějších poznatků proběhl. Miloš Borovička/TZ

Podobné příspěvky

Heidi má nový klip – Dík za tvůj kus ráje

Šebík

Skutečným problémem českého zemědělství je nízká přidaná hodnota výroby

Afri

OTEVŘENÍ SAMETOVÉHO CENTRA, aneb Humorem za zářné řízky!

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady