Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Tiskové Zprávy Zajímavosti

Československá obec legionářská připomene 75.výročí operace ANTHROPOID

V sobotu 27.května se v Lešanech představí tábor a výcvik Čechoslováků za 2.sv.války

Československá obec legionářská spolu s kluby vojenské historie připomene 75. výročí provedení útoku na Reinharda Heydricha. V předvečer atentátu 26. května v Praze v parku Klárov představí panelovou výstavu.

V sobotu se ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech představí výcvik a vojenský tábor Čechoslováků za 2. světové války.

 

V pátek, tj. 26.5. v parku Klárov proběhne výstava ANTHROPOID

Letos si připomínáme 75. výročí působení první vlny československých parašutistů v protektorátu a provedení úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Československá obec legionářská se spolupracujícími subjekty po celý rok připravuje řadu vzpomínkových i edukačních akcí.

Tou nejbližší je představení výstavy ANTHROPOID – 75 let, které proběhne v pátek 26. května v 13:00 v parku Klárov na Praze 1 hned u památníku 2. odboje. „Místo jsme si nevybrali náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou.  Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům,“ říká Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské a dodává: „Výstavou chceme připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy celých rodin.“

Výstavu připravil kolektiv autorů spolu s předními odborníky na atentát a heydrichiádu Jaroslavem Čvančarou a Vlastislavem Janíkem. Výstava je dvojjazyčná v českém a v anglickém jazyce. „Chceme oslovit také zahraniční turisty, které téma atentátu zajímá i díky nejnovějším filmům. Uvádíme tak některé věci na pravou míru a zároveň je chceme navést na další místa v Praze a okolí, která jsou spojené s parašutisty a jejich pomocníky,“ vysvětluje Borovička. Výstava bude na Klárově do 15. června, pak se přesune na Karlovo náměstí.

V den 75. výročí provedení atentátu, tedy v sobotu 27. května, se připomínka atentátu přenese kousek za Prahu. „V rámci zahájení sezony ve Vojenském technickém muzeu jsme se rozhodli návštěvníkům připomenout i události kolem působení parašutistů v protektorátu. V Lešanech tak vyroste dobový tábor československých vojáků v Anglii, kde budou probíhat komentované ukázky výcviku i nasazení parašutistů,“ říká Borovička a doplňuje: „Program věnovaný parašutistům zajišťuje Rota Nazdar, která má v tomto ohledu obrovské zkušenosti a spoustu unikátní výzbroje a výstroje, kterou naši vojáci používali.

Dlouhodobě se našim výsadkům věnují především po technické stránce a často svými zkušenostmi pomáhají filmařům a dokumentaristům.“ Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na výzbroj a vybavení používané k provedení atentátu, ale také na funkční repliku radiostanice Libuše, pomocí které parašutisté udržovali spojení s Londýnem.

Dne 17. a 18. 6. se Karlovo náměstí změní ve vojenské ležení

Tradiční vzpomínkové akce vyvrcholí o víkendu 17. a 18. června, kdy na Karlově náměstí vyroste rozsáhlé vojenské ležení představující výcvikový tábor československých parašutistů v Anglii. „Spolu s Městkou částí Praha 2 a Rotou Nazdar jsme se domluvili, že připravíme rozsáhlý program, který doplní tradiční pietní akt, který každoročně probíhá u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici,“ říká Borovička a dodává: „Návštěvníci tak mohou vzdát hold našim hrdinům a jejich boji proti přesile a zároveň si prohlédnout, jak probíhal výcvik i běžný život vojáka v Anglii.“

V plánu je i ukázka výcviku na osobní automobil, na které lze vysvětlit, jak byl atentát na Heydricha připravován a jak nakonec zřejmě podle nejnovějších poznatků proběhl. Miloš Borovička/TZ

Related posts

Malostranská beseda vystavuje dílo Jakuba Ludvíka a Romany Schmittové…

Šebík

Vivat Mozart

Afri

Multikulturalismus ANO, barbarství a parazitování NE

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady