Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaPozvánky na akce14. 4. 2016 – Světový den monitoringu diabetu

14. 4. 2016 – Světový den monitoringu diabetu

14. 4. 2016 – Světový den monitoringu diabetu

14. 4. 2016 – Světový den monitoringu diabetu

V Praze dne 6. 4. 2016 – Přes 800 000 nemocných osob v ČR, více než 370 miliónů ve světě a počty nemocných každoročně dramaticky stoupají. Nenápadné onemocnění, na které ale každý rok v ČR zemře přes 20 tisíc pacientů. Onemocnění, které, podle prognóz odborníků, dřímá neodhalené až u poloviny postižených ve světě a v ČR 250 tisíc osob. Cukrovka.

Cukrovka nebolí, a proto se snadno podcení. Přitom ale prevence a důsledná léčba jsou v případě této nemoci paradoxně klíčové. Pokud totiž diabetes není včas a správně léčen, vede k vážným komplikacím, které mohou končit dokonce až předčasnou smrtí.

Hodnoty glykémie si může samotný pacient měřit v domácích podmínkách s pomocí tzv. glukometru, což je měřicí přístroj, který umožňuje měřit glykémii bez asistence lékaře kdykoli během dne.

Potřeba monitoringu glykémií je individuální, závisí na stavu kompenzace diabetu, ale i na ochotě pacienta spolupracovat a rovněž na počtu proužků, které hradí zdravotní pojištění. Doporučená frekvence měření glykémií při selfmonitoringu by měla vycházet z typu léčby, úrovně kompenzace pacienta, rizik hypoglykémie i dalších přidružených onemocnění, nutnosti přizpůsobování léčby za zvláštních situací (např. před a během těhotenství, atd.) a věku pacienta.

Současná roční spotřeba testovacích proužků ale ukazuje na skutečnost, že se pacienti léčení inzulínem měří v průměru jen 1krát denně, což je mnohem méně, než stanoví platná doporučení.

Přitom pravidelné měření glykémie znamená pro pacienta jediný způsob, jak může získat obraz o hladinách glykémie před i po jídle, jak včas odhalit zvýšenou, nebo naopak sníženou glykémii a jak ověřit správnost svého nastaveného denního režimu. Umožňuje tedy lépe upravovat terapii diabetu na základě skutečných a ne pouze odhadovaných hodnot glykémie.

Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový. Proto se Mezinárodní federace diabetu (IDF, International Diabetic Federation) rozhodla diabetes a důležitost jeho měření připomínat každý rok všem lidem na celém světě a 14. duben vyhlásila za Světový den monitoringu diabetu.

POZVÁNKA

Nečekejte, až budete jedním z 250 tisíc lidí v ČR, kdo přijdou na svojí nemoc příliš pozdě. Přijďte si – při příležitosti Světového dne monitoringu diabetu – nechat 12. 4. 2016 změřit rizikové hodnoty diabetu. Akce bude probíhat v rozmezí 9-15 hodin, adresa KD Ládví, Burešova 2, Praha 8, 1. patro budovy. Návštěvníci budou mít možnost naměřené hodnoty konzultovat se zdravotnickým personálem a ZDARMA získat vysoce přesný glukometr Contour PLUS, vybavený unikátní technologií Second-Chance Sampling k měření krevního cukru a lepší zvládání diabetu. Akce se koná ve spolupráci s Centrem celoživotního vzdělávání a pod záštitou Krajské rady seniorů hlavního města

Facebook komentáře

Sdílejte články