Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaNárodní galerie v Praze po změně vedení

Národní galerie v Praze po změně vedení

Národní galerie v Praze po změně vedení

Ivan Morávek, pověřený vedením Národní galerie Praha, přichází po šesti týdnech ve funkci  se zhodnocením situace. Za klíčové považuje odpolitizování NGP a hospodářskou stabilizaci.

Říká: „ Současnou situaci hodnotím na základě interního auditu jako značně nepříznivou. Saldo mezi závazky pro rok 2019 a reálnými zdroji činí více než 30 milionů korun. Bude proto potřeba instituci řídit velmi efektivně a hospodárně a kde to bude možné také maximálně snižovat náklady. Po prvním seznámení s institucí si jsem jist, že tu je pro to dostatečný prostor. Zásadním problémem mého předchůdce bylo, že nevytvořil strukturu řízení instituce, a to nejen ekonomicko-finanční, ale i směrem k produkci jednotlivých výstavních projektů.“

Dění posledních týdnů komentuje: „Kauza Fajt‘ je politickou kauzou a je žádoucí ji nadále nespojovat s vlastním fungováním a dalším směřováním NGP. Její další medializování a spekulace ohledně způsobu a důvodů odvolání Jiřího Fajta naši instituci zbytečně poškozují a vytvářejí dojem nestability.“

NGP pokračuje v nastaveném výstavním plánu.

V červnu zahájí Národní galerie v Paláci Kiských výstavu Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard. Na výstavě budou představena díla nejvýznamnějších impresionistů, jako jsou Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissaro nebo Edgar Degas. V polovině června proběhne ve Veletržním paláci Mini-sympozium „Bauhaus a funkcionalismus“, ke stému výročí založení této instituce.

Následně v druhé polovině července proběhne ve Veletržním paláci retrospektivní výstava jednoho z nejvýznamnějších umělců 20 století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho.

S použitím TZ NGP zpracoval Petr Ondrášek

Facebook komentáře

Sdílejte články