Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaHudbaMinoritní Esence aneb Písničkové zamyšlení nad konceptem lidských práv

Minoritní Esence aneb Písničkové zamyšlení nad konceptem lidských práv

Minoritní Esence aneb Písničkové zamyšlení nad konceptem lidských práv

S pochody hrdosti různých menšin se roztrhl do slova a do písmenene pytel. Dokonce tak moc, až to nenechalo chladným nejen pánaboha, ale i pražskou porockovou kapelu EsEnCe, která teď natáčí svůj první videoklip, ovšem zatím nikoliv k singlu Minoritní, o kterém bude řeč v následujícím článku.

Ještě než se ale do povídání o singlu pustíme, musíme podle etikety a dobrého mravu kluky představit: Dan, Petr, Radovan, Jan a bráchové Jirka a Martin. Všichni hrají jen tak pro radost vedle svého povolání a na to, na co kdo umí: kytaru a zpěv obstarávají Jan s Petrem, na basovou kytaru hraje Dan, na housle mistrně válí Radovan a celou sestavu doplňuje bicí v podání Martina. Kapela hraje a zpívá od roku 1997, tehdy se ale jmenovala Despekt. Po tom, co kluci ještě v původní sestavě (výše uvedené složení kapely je už nové) zjistili, že název kapely není originální, přejmenovali se na S.N. C. Kapela se za dobu své existence zúčastnila řady festivalů a uspěla. Posledním úspěchem bylo vítězství v soutěži rockových kapel Time Bands Cup.

Singl Minoritní vznikl jako reakce na současné bláznění okolo menšin. Autor písničky Petr v ní naznačuje, že pokud člověk patří k nějaké menšině, k níž patří miliony lidí po celém světě, tak má štěstí, protože je tady vždycky nějaká organizace, co se za něj a ostatní lidi popere. Člověk, který sice také patří k menšině, která ale nezapadá do oficiální definice menšiny, to má o dost těžší. Je totiž na okraji zájmu všelijakých organizací a vládních institucí. Autor si tak bere na paškál často uplatňovaný dvojí metr na menšiny a na ostatní populaci, která sice patří k marginalizovaným skupinám, ale žádná z neziskovek nejeví zájem jim pomoci. Vždyť kdo by taky pomáhal například menšině slušňáků, že? S aranžmá a vokály vypomohli Esenci hudební kolegové z kapely Neřež Vít Sázavský a Filip Benešovký. Singl se v nejbližší době objeví na nové desce kapely, ale můžeme si ho společně poslechnout už teď na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=YLborI12weI

 

Facebook komentáře

Sdílejte články