Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Minoritní Esence aneb Písničkové zamyšlení nad konceptem lidských práv

S pochody hrdosti různých menšin se roztrhl do slova a do písmenene pytel. Dokonce tak moc, až to nenechalo chladným nejen pánaboha, ale i pražskou porockovou kapelu EsEnCe, která teď natáčí svůj první videoklip, ovšem zatím nikoliv k singlu Minoritní, o kterém bude řeč v následujícím článku.

Ještě než se ale do povídání o singlu pustíme, musíme podle etikety a dobrého mravu kluky představit: Dan, Petr, Radovan, Jan a bráchové Jirka a Martin. Všichni hrají jen tak pro radost vedle svého povolání a na to, na co kdo umí: kytaru a zpěv obstarávají Jan s Petrem, na basovou kytaru hraje Dan, na housle mistrně válí Radovan a celou sestavu doplňuje bicí v podání Martina. Kapela hraje a zpívá od roku 1997, tehdy se ale jmenovala Despekt. Po tom, co kluci ještě v původní sestavě (výše uvedené složení kapely je už nové) zjistili, že název kapely není originální, přejmenovali se na S.N. C. Kapela se za dobu své existence zúčastnila řady festivalů a uspěla. Posledním úspěchem bylo vítězství v soutěži rockových kapel Time Bands Cup.

Singl Minoritní vznikl jako reakce na současné bláznění okolo menšin. Autor písničky Petr v ní naznačuje, že pokud člověk patří k nějaké menšině, k níž patří miliony lidí po celém světě, tak má štěstí, protože je tady vždycky nějaká organizace, co se za něj a ostatní lidi popere. Člověk, který sice také patří k menšině, která ale nezapadá do oficiální definice menšiny, to má o dost těžší. Je totiž na okraji zájmu všelijakých organizací a vládních institucí. Autor si tak bere na paškál často uplatňovaný dvojí metr na menšiny a na ostatní populaci, která sice patří k marginalizovaným skupinám, ale žádná z neziskovek nejeví zájem jim pomoci. Vždyť kdo by taky pomáhal například menšině slušňáků, že? S aranžmá a vokály vypomohli Esenci hudební kolegové z kapely Neřež Vít Sázavský a Filip Benešovký. Singl se v nejbližší době objeví na nové desce kapely, ale můžeme si ho společně poslechnout už teď na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=YLborI12weI

 

Facebook komentáře

Sdílejte články