Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Životopis Milana Kundery

Milan Kundera

Životopis od Jana Nováka vzbudil neobyčejně silné reakce dotisk knihy Kundera. Český život a doba vychází 14 dní od vydání. Devítisetstránková kniha Jana Nováka Kundera.

M. KunderaČeský život a doba vzbudila vášnivé reakce ještě před vydáním. Zájem čtenářů je takový, že čtrnáct dní po jejím vydání přicházejí nakladatelství Argo a Paseka s dotiskem, který bude na pultech knihkupectví od 10. července. Jan Novák zároveň potvrdil, že po roční pauze pokračuje v Kunderově příběhu i po jeho odchodu do Francie a právě píše první kapitoly.

Život je jinde

„Hodně věcí, které jsem se o něm během psaní dozvěděl, mě překvapilo, ale můj vztah k jeho dílu se nezměnil. Jeho velké texty vždycky stály za čtení a budou za to stát vždycky. Případný čtenář, který by jeho dílo zavrhl, protože vyžaduje po spisovateli, aby byl morálním vzorem, by nejvíc uškodil sám sobě. Tomu bych řekl, Kunderu čtěte a začněte povídkou Falešný autostop a pokračujte románem Život je jinde. Je to sice komplikovaný člověk s podivným osobním příběhem, ale jako spisovatel je vynikající,“ říká Jan Novák o spisovateli, nad jehož životem a dílem strávil čtyři roky života.

Polemika nad knihou

Polemika, která nad Novákovou knihou vznikla především v literárních kruzích, je na české poměry neobvyklá a nebývale polarizovaná, ale každopádně vzbuzuje zájem čtenářů. Knihu chtějí číst příznivci Kundery, ti, kteří mají rádi jiné knihy Jana Nováka, ale i ti, kteří s Novákovým pohledem na Kunderu nesouhlasí. Kladné i odmítavé ohlasy shrnul odpovědný redaktor knihy Petr Onufer: „Když mi – coby odpovědnému redaktorovi jeho knihy – Jan Novák po dlouhých čtyřech letech práce konečně poslal dokončený rukopis a já se do něj poprvé začetl, byly mi okamžitě jasné dvě věci: že autor neztratil nic ze svého výjimečného, břitkého stylu a údernosti podání – a že jeho kunderovská biografie po vydání vzbudí poprask. Neměl jsem však tušení, jak obrovský ten poprask bude.“  (Pokračování jeho textu je zde: https://argo.cz/nad-novakovym-kunderou-a-jeho-ohlasy/)

O žádné knize se v poslední době nevedla tak vášnivá polemika. Texty, jejichž autoři Novákovu knihu sepsuli, odstřelili ji a rozhorlili se nad nimi, jak píše Petr Onufer ve svém textu, vyvažuje řada pozitivních recenzí. Jednu z nejpodstatnějších věcí o Novákově pohledu na Milana Kunderu a jeho dobu vyslovil Josef Rauvolf v recenzi pro web České televize: „Právě takovouto knihu jsme potřebovali, i pro její demytizující pohled.“

Jan Novák strávil prací na Kunderově životopise čtyři roky, mluvil s více než stovkou pamětníků a přečetl vše, co Milan Kundera napsal, co jiní napsali o něm, prošel také řadu archivních materiálů včetně svazků, které na Kunderu vedla StB. Výsledkem jeho práce je mimo jiné objev dvou rozhlasových her, které Kundera publikoval v 70. letech pod cizím jménem. Jan Novák je autorem životopisů Miloše Formana Co já vím a Johna Boka Život mimo kategorie, nositelem ceny Magnesia Litera za román Zatím dobrý o bratrech Mašínových, za svůj první román Miliónový jeep, který napsal v roce 1985 anglicky, byl nominován na Pulitzerovu cenu.

Jan Novák: Kundera. Český život a doba

Paseka + Argo, 896 stran, 798 Kč.

e-mail: zdena.krikavova@argo.cz

www.argo.cz

 

Radka Potměšilová

2media.cz s.r.o.

e-mail: radka@2media.cz

www.2media.cz

 

Podobné příspěvky

Nečekaná dobrodružství sester Šergilových

Afri

Lidé, kteří se smějí

Afri

Soupisový katalog kreseb Václava Hollara (1607-1677)

Petr Ondrášek

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady