Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Sylvie Simmonsová: I’m Your Man – Život Leonarda Cohena

I´M YOUR MAN

Čtyři roky předtím, než dvaaosmdesátiletý kanadský umělec Leonard Cohen zemřel ve spánku, vyšla v torontském nakladatelství jeho nejucelenější biografie, která kdy byla napsaná: I’m Your Man – Život Leonarda Cohena.

Britské novinářce a publicistce Sylvii Simmonsové se podařilo navázat s Cohenem přátelský vztah, jenž vyústil v životopisné dílo, které se dostalo hudebníkovi pod kůži a odhaluje dosud nepublikovaná fakta. Cohen a Simmonsová spolu vedly dlouhé rozhovory, komplikovaný muž ji nechal nahlédnout do svých vzpomínek, deníků, myšlenek a snů.

Simmonsová pečlivě sleduje celé Cohenovo dílo – poezii, beletrii a hudbu – jako součást jeho umělecké osobnosti. Vyzpovídala zpěvákovy přátele, spolupracovníky, producenty a hudebníky, jakož i klíčové ženy v Cohenově mytologii, jež se staly jeho múzami – Marianne Ihlenovou (viz píseň So Long, Marianne), manželku přítele Suzanne Vaillancourtovou z Montrealu, matku jeho dětí Suzanne Elrodovou a pozdější partnerky Rebeccu De Mornayovou a Anjani Thomasovou. Vznikl tak zasvěcený portrét jedinečné hudební ikony, který se směle řadí vedle strhujících autentických výpovědí, jakými jsou Life Keithe Richardse či Just Kids Patti Smithové. Kniha se záhy objevila v žebříčku bestsellerů The New York Times a vysloužila si uznání odborné i laické veřejnosti.

„Když jsem poprvé uslyšel Cohenovu Suzanne, bylo mi patnáct. Na mejdanech se tehdy hráli nejčastěji Beatles, Rolling Stones, Bee Gees a Led Zeppelin. Když jsem si odvedl holku domů a byli jsme sami, největší jistotou ´úspěchu´ byl však Leonard Cohen. Každá dívka pro mě najednou chtěla být Suzanne, ale i obráceně: každá se pro mě v tu chvíli mytickou Suzanne stávala. Tóny a sametový hlas, které se linuly z cívkového magneťáku, byly tak opojné, až mi v duši vypálily nesmazatelnou stopu. Proto teď, po padesáti letech, kdy už je Leonard Cohen po smrti, skládám vydáním jeho životopisu hold muži, který mě svou tvorbou ovlivnil na celý život,“ vyznává svůj obdiv Leonardu Cohenovi Aleš Lederer, majitel nakladatelství PROSTOR.

Více než pětisetstránková publikace s bohatým fotografickým doprovodem vychází v překladu Pavla Pokorného a pod redakčním dohledem Raniho Tolimata 19. března 2020 na Velký knižní čtvrtek.

Sylvie Simmonsová: I’m Your Man – Život Leonarda Cohena (anotace)

Kniha Sylvie Simmonsové I’m Your Man představuje dosud nejucelenější biografii hudebníka, zpěváka, spisovatele a básníka Leonarda Cohena.

Jeden z nejvlivnějších umělců posledních padesáti let dokázal ve své tvorbě neobyčejným způsobem zpracovat základní lidská témata: lásku, sex, víru a moc. Cohen byl složitou osobností se zjevnými rozpory: silně věřící Žid, sofistikovaný muž a miláček žen, stejně jako zasvěcený buddhistický mnich. Kniha začíná v Montrealu, Cohenově rodišti, provází ho do Londýna, na řecký ostrov Hydra a do New Yorku šedesátých let, kde umělec započal svou hudební kariéru. Sledujeme jeho výstup na vrchol hudebního showbyznysu, jeho ústup do ústraní v polovině devadesátých let a provázíme ho na jeho celosvětovém turné o patnáct let později. I’m Your Man přináší vyvážený pohled na protichůdné aspekty Cohenova života a hluboce zasvěcený portrét talentovaného a oduševnělého muže, který stále umí dojmout jako nikdo jiný.

Z anglického originálu I’m Your Man, vydaného nakladatelstvím McClelland & Stewart v Torontu roku 2012, přeložil Pavel Pokorný.

Odpovědný redaktor Rani Tolimat.

Na obálce použita fotografie Leonarda Cohena od Terryho O’Neilla z archivu Getty Images.

520 stran, MOC 497 Kč

Vydalo nakladatelství PROSTOR roku 2020.

První vydání

www.eprostor.com

 

Sylvie Simmonsová je oceňovaná autorka patřící mezi nejvýznamnější soudobé hudební žurnalisty. Pochází z Londýna, na konci sedmdesátých let se přestěhovala do Los Angeles a začala psát o rockové hudbě pro časopisy Sounds, Creem, Rolling Stone, Music Life, Kerrang! a Q. Věnuje se beletrii i literatuře faktu, mezi její nadšeně přijímané knihy patří životopis Serge Gainsbourga A Fistful of Gitanes (2001, Hrst gitanek) či sbírka povídek Too Weird For Ziggy (2004, Moc divná pro Ziggyho). Pobývala v Anglii, ve Spojených státech a ve Francii, nyní žije v San Franciscu, kde píše pro časopis MOJO a hraje na ukulele.

 

Mgr. Denisa Novotná

E-mail: novotna.den@gmail.com

Podobné příspěvky

Jana Fabiánová: Krásně zdravá

Afri

Dana Zátopková v 95 letech pokřtila knihu

Jaroslav Hauer

Nakladatelství ARGO vydá postupně celé dílo Jacka Kerouaca

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady