Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůKulturaLiteraturaKniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Kniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Kniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Po mezinárodním úspěchu bestselleru Ekonomie dobra a zla nyní míří na výsluní také nová Sedláčkova kniha Druhá derivace touhy. První svazek rozsáhlé trilogie nazvaný Člověk duše-vnější se zařadil mezi pětici nejprodávanějších naučných knih (zdroj: žebříček SČKN).

Filozof a sociolog Václav Bělohradský v předmluvě mimo jiné ocenil Sedláčkovo dlouhodobé působení v českém veřejném prostoru a vytrvalé hledání odpovědi na otázku „jak udělat z rozhořčení argumentující diskurz“. Martin Jašminský, šéfredaktor Hospodářských novin, do kterých Tomáš Sedláček pravidelně přispívá a je jedním ze tří nejčtenějších autorů, prohlásil: „Fascinuje mě, jak propojuje ekonomii s filozofií a dalšími oblastmi vědění.“ Podtrhl také Sedláčkovu zodpovědnost a disciplínu, s nimiž přistupuje ke svým čtenářům a které jsou v tuzemském prostředí nevídaná.

 Úvahy nad (ne)končícími otázkami, jak zní podtitul knihy, nadčasově komentují události, které se během našich životů dotýkaly nás všech. Tomáš Sedláček je však nazírá veskrze jinak, čerstvě: politiku a ekonomii vnímá optikou filozofie, teologie a psychologie, rád hledá náš odraz ve filmech a příbězích, po původu dějů pátrá až v prastarých mýtech, zamýšlí se nad českou velikostí v malé Evropě či západní civilizací a jí prožívanou katarzí. Jeho obdivuhodně široký záběr a dechberoucí styl z něj udělaly světoběžníka, který je žádaným řečníkem po celé planetě napříč velmi rozsáhlou odbornou škálou.

Autorovy myšlenky jsou v knize rozdělené podle tématických okruhů. Oslovují širokou veřejnost od studentů po zvědavé nadšence a nabízejí originální putování od Platóna ke Komenskému a Matrixu, od mytické Lilith k ekonomii, od expertních článků Národní ekonomické rady vlády (NERV) až po analýzu textu populární dívčí skupiny Spice Girls. Z textů, které vznikaly často na zahraničních přednáškových cestách, je cítit svobodně vanoucí vítr a zasvěcený nadhled analyzující tuzemské dění v celosvětovém kontextu.

První svazek zanedlouho rozšíří další dva: Na prahu digitální teologie a Pravdoláskaři a Bohémové.

Trilogie celkem čítá úctyhodných pět stovek úvah a jedná se tak o jednu z nejdelších a nejsouvislejších sérií v českém teritoriu. Můžeme tak sledovat autorovu názorovou integritu, pestrost myšlenek, široký rozhled a sečtělost i hravost a smysl pro humor na pozadí událostí uplynulých let, které máme všichni v čerstvé paměti.

Facebook komentáře

Sdílejte články