Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůKulturaLiteraturaKniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Kniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Kniha úvah Tomáše Sedláčka Druhá derivace touhy

Po mezinárodním úspěchu bestselleru Ekonomie dobra a zla nyní míří na výsluní také nová Sedláčkova kniha Druhá derivace touhy. První svazek rozsáhlé trilogie nazvaný Člověk duše-vnější se zařadil mezi pětici nejprodávanějších naučných knih (zdroj: žebříček SČKN).

Filozof a sociolog Václav Bělohradský v předmluvě mimo jiné ocenil Sedláčkovo dlouhodobé působení v českém veřejném prostoru a vytrvalé hledání odpovědi na otázku „jak udělat z rozhořčení argumentující diskurz“. Martin Jašminský, šéfredaktor Hospodářských novin, do kterých Tomáš Sedláček pravidelně přispívá a je jedním ze tří nejčtenějších autorů, prohlásil: „Fascinuje mě, jak propojuje ekonomii s filozofií a dalšími oblastmi vědění.“ Podtrhl také Sedláčkovu zodpovědnost a disciplínu, s nimiž přistupuje ke svým čtenářům a které jsou v tuzemském prostředí nevídaná.

 Úvahy nad (ne)končícími otázkami, jak zní podtitul knihy, nadčasově komentují události, které se během našich životů dotýkaly nás všech. Tomáš Sedláček je však nazírá veskrze jinak, čerstvě: politiku a ekonomii vnímá optikou filozofie, teologie a psychologie, rád hledá náš odraz ve filmech a příbězích, po původu dějů pátrá až v prastarých mýtech, zamýšlí se nad českou velikostí v malé Evropě či západní civilizací a jí prožívanou katarzí. Jeho obdivuhodně široký záběr a dechberoucí styl z něj udělaly světoběžníka, který je žádaným řečníkem po celé planetě napříč velmi rozsáhlou odbornou škálou.

Autorovy myšlenky jsou v knize rozdělené podle tématických okruhů. Oslovují širokou veřejnost od studentů po zvědavé nadšence a nabízejí originální putování od Platóna ke Komenskému a Matrixu, od mytické Lilith k ekonomii, od expertních článků Národní ekonomické rady vlády (NERV) až po analýzu textu populární dívčí skupiny Spice Girls. Z textů, které vznikaly často na zahraničních přednáškových cestách, je cítit svobodně vanoucí vítr a zasvěcený nadhled analyzující tuzemské dění v celosvětovém kontextu.

První svazek zanedlouho rozšíří další dva: Na prahu digitální teologie a Pravdoláskaři a Bohémové.

Trilogie celkem čítá úctyhodných pět stovek úvah a jedná se tak o jednu z nejdelších a nejsouvislejších sérií v českém teritoriu. Můžeme tak sledovat autorovu názorovou integritu, pestrost myšlenek, široký rozhled a sečtělost i hravost a smysl pro humor na pozadí událostí uplynulých let, které máme všichni v čerstvé paměti.

Facebook komentáře