Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Literatura

Jak naučit děti zase číst knížky

Také jste patřili k dětem, které večer potajmu četly knížku s baterkou pod peřinou? Dnešní děti spíš propašují do postele tablet… Jak to udělat, aby děti rády četly a knížky samy vyhledávaly? Máme 7 zaručených tipů od čtyřnásobné maminky Štěpánky Štrougalové.

Čtení ničím nenahradíš

Bylo by naivní myslet si, že u dnešních dětí se láska ke knihám dostaví tak nějak automaticky. V době, kdy jsou obklopeny spoustou lákavých technických vymožeností, jako jsou tablety, notebooky či televize, u nichž se nemusí nijak namáhat, jen pasivně sledovat, co se děje na obrazovce, je hodně nepravděpodobné, že budou mít nutkání samy sáhnout po knize a číst…

Je jen na nás, na rodičích, abychom s budováním vztahu ke knížkám začali u dětí už v nejmladším věku, klidně dřív, než začnou chodit,” říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama čtyřnásobnou maminkou.

Jako první přijdou nejspíš na řadu omyvatelné obrázkové knížky, pak leporela, z nichž můžeme batolatům předčítat krátké veršíky, předškoláci už ocení celé pohádky. S prvňáky pak můžeme zavést pravidelné společné předčítání.

Čtení je nenahraditelné

„Čtení knih je pro děti z mnoha důvodů nenahraditelné. Kromě toho, že jim pomáhá rozvíjet slovní zásobu, prohlubovat paměť, snadněji se vyjadřovat i učit se gramatiku, má velký význam i pro dětskou fantazii. Dítě si při čtení příběhů představuje děj i jednotlivé postavy a jeho obrazotvornost se významně rozšiřuje. Ovšem společné čtení knih má i sociální význam, protože představuje další nenápadný způsob, jak prohlubovat vazby a pevné vztahy v rodině, které jsou pro děti tak důležité,” vysvětluje Štěpánka Štrougalová a přidává 7 zajímavých tipů, které se osvědčily jí samotné, nebo jejím kamarádkám, a mají společný cíl – naučit děti lásce ke knihám a ke čtení.

1. Hezky v pohodlí

  • Sedět při čtení na tvrdé židli nevydrží dlouho ani dospělý, natož malé dítě.

2. Teď zas ty!

  • Nenechte děti, aby musely číst nahlas samy. Spravedlivě se s nimi střídejte.

3. Dvojitá radost

  • Ještě lepšího účinku dosáhnete, vyberete-li knížku, která byla zfilmována.

4. Kolik „kilometrů” jsme učetli?

  • Děti rády počítají, kolik toho učetly.

5. I láska ke knihám prochází žaludkem

  • Knižní kuchařky jsou velmi vděčné téma ke čtení.

6. Originální čtenářský deník

  • Zajděte s dítětem do papírnictví a nechte ho vybrat si krásný sešit, notes nebo záznamník.

7. To je ona!

  • Dopřejte malému čtenáři pocit důležitosti a vezměte ho do knihkupectví.

Podobné příspěvky

Sylvie Simmonsová: I’m Your Man – Život Leonarda Cohena

Afri

Kniha pohádek divadla MALÉhRY

Afri

Ivan Fíla NOUZOVÝ STAV – Zápisky cestovatele časem

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady