Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura

Lilia Khousnoutdinova pokřtila knihu Jsem žena, jsem bohyně a kalendář Jsem žena, jsem Evropa

Historička a politoložka Lilia Khousnoutdinova pokřtila další knihu plnou emocí Jsem žena, jsem bohyně, která vznikla v rámci obsáhlého filantropického projektu a představuje unikátní příběhy o archetypech staroslovanských bohyň.

Smyslem tohoto projektu bylo představit hlubokou moudrost našich předků, zároveň ji v nové formě přenést Lilia Khousnotdinovaa moci tak používat i v dnešní době. Můžete se těšit na širokou paletu třinácti představitelek dávných mytologických bohyň anebo toho, čím vším vlastně žena může být. „Každá bohyně, každý archetyp jsou zcela odlišné.

Jedná z nich je velmi rázná a bojovná, druhá je matka, další dívka, milenka nebo stárnoucí moudrá žena. Slovanská mytologie je hodně rozmanitá a její postavy nejsou zdaleka dokonalé. Bohyně žárlí, zabíjejí, jsou velmi emocionální a přitom mají známé lidské příběhy“, prozradila Lilia Khousnoutdinova.

Kniha Jsem žena, jsem bohyně vás nadchne krásnými ilustracemi lotyšské výtvarnice Ivy Ozoly, jedinečnými a úchvatnými fotografiemi české módní fotografky Ivy Morwen, pro kterou byl vznik obrazů mytologických bohyň velkým dobrodružstvím.

Jednotlivé dávné mytologické bohyně v moderním pojetí ztvárnily veřejně známé úspěšné ženy ze světa showbyznysu nebo umění, o které se zajímáme nebo vzhlížíme k ním a které se stávají do určité míry archetypy dnešní doby.

Patricie Fuxová jako Zora, Sara Sandeva jako Devana, Veronika Kašáková jako Vesna, Andrea Kalousová jako Kostroma, Tamara Klusová jako Lada, Klára Issová jako Kupala, Ester Geislerová jako Živa, Šárka Strachová jako Roda, Vanda Hybnerová jako Mokoš, Mahulena Bočanová jako Swiza, Emma Smetana jako Morana, Léna Brauner jako Koliada. Jejích neobyčejné životní příběhy nás stále oslovují, inspirují a motivují. „Přijde mi to důležité v tom, že tyto známe zeny do jisté míry jsou archetypy žen dnešní doby.

Jsou to takové svým způsobem „novodobé bohyně“ a zároveň jsou to činorodé ženy, které mají každodenní povinnosti, radosti i starosti, a mě zajímalo, jak to vše dokáží spolu skloubit“, dodává Lilia Khousnoutdinova, která ztvárnila v této knize legendární postavu kněžny Libuše.

Proč je těchto bohyň zrovna třináct? Souvisí to právě s počtem lunárních měsíců. „Máme dvanáct měsíců v roce tak, jak je známe. Ale zároveň pokud bychom jsme brali měsíce podle jeho skutečného významu měsíc jako Měsíc, jako lunární cyklus nebo ženský menstruační cyklus, který průměrně odpovídá také lunárnímu měsíci, což je zhruba 28 dnů, tak zjistíme, že do jednoho slunečního roku se nám vejde třináct měsíců.

Je to hezká spojka na ženství v našem světě, buď na Lunu nebo na ženské tělo. A tak se nám postupně představí třináct bohyň, třináct archetypů, které se prostřídají během celého roku. Necháme je promluvit na nás, podíváme se na to, jaká téma otevírají, čím nás mohou inspirovat, k čemu mohou se vztahovat v našem praktickém každodenním životě a je to i taková příležitost, jak si zpestřit život dalšíma pohádkami, kde důležitou postavou příběhu je právě žena“, uvedla spoluautorka unikátního projektu.

Kniha dostala do vínku neotřelou a hravou termoobálku a tak přibližně víte, jakou teplotu vzduchu máte ve svém okolí. Že jste o tom ještě neslyšeli? Tak když je vidět obrázek bohyně, tak se teplota blíží ke 30 °C, kolem 20 °C obálka knihy je tmavá a když se jí dotknete, tak se barvy postupně začnou zjevovat. „Tento záměr vycházel z toho, že v přenosném slova smyslu těchto témat bychom se měli dotýkat, aby se nám samy začaly zjevovat,“ podotkla Lilia Khousnoutdinova.

Dotknete se knihy, zahřejte jí dlani a objeví se bohyně…

Jsem žena, jsem Evropa

Světlo světa spatřil i další autorský projekt – Jsem žena, jsem Evropa. Lilia Khousnoutdinova jako Evropa provede vás kalendářními měsíci roku 2021. Představuje v něm řeckou mytologickou postavu a zároveň kontinent, který je naším domovem.

Seznámí vás s hrdinkami, jejichž životní osudy a fenomenální činy zanechaly v historii Evropy nesmazatelnou stopu. Šest z nich je z Česka a šest z jiných evropských států.

Tyto statečné ženy žily kdysi před námi a chtěly přispět ke zlepšení světa, proto pomáhaly, zachraňovaly a tvořily. „Vybrané historické postavy zahrály velmi významnou roli v dějinách Evropy a přitom jejich zásluhy nejsou tak docela známe. Kupříkladu Irena Sendlerová, která během druhé světové války zachránila zhruba 2500 židovských dětí, z nichž řadu osobně vyvedla z varšavského ghetta.

Byly převáženy sanitkami v rakvích jako mrtvé oběti tyfu, odváženy ukryté v odpadcích, prováděny kanály a podzemními chodbami nebo přehazovány v dobře vycpaných pytlích přes zeď ghetta. SamaIrena Sendlerová je dokonce vynášela mezi nářadím. Je to příběh neskutečné sily ducha a hrdinství, protože denně riskovala svůj život.

Opravdová hrdinka, obrazně řečeno takový Oskar Schindler v sukni, navíc měla jiné společenské postavení. Muselo to být nepředstavitelně náročné zachránit v takových podmínkách tolik dětí. Tyto historické postavy nám mohou sloužit jako určité vzory, o které se můžeme opřít nebo se jimi inspirovat.

V Evropě máme celou plejádu úžasných, celistvých, schopných a přitom velmi různorodých svérázných žen, z životních příběhů kterých můžeme čerpat sílu, odhodlání se nevzdávat nebo nezdolně kráčet za svým snem“, shrnula Lilia Khousnoutdinova.

Účelem tohoto velkolepého projektu je poznat životní osudy a vyzdvihnout odvážné činy evropských představitelek, ocenit jejich zásluhy a věřit v to, že změna je vskutku možná.

„Každá z těchto žen měnila normy své doby, lámala konvence a pomáhala ze srdce. Věřím, že takové příběhy pro nás ženy je důležité znát. Ostatně, tyto naše předkyně to měly mnohem těžší.

A doufám, že by nám to mohlo dodat odvahu dělat velké věci i dnes, kdy my jako ženy máme mnohem více možností“, míní Lilia Khousnoutdinova.

Knihu pokřtila Olga Lounová, která zároveň ztvárnila v kalendáři Irenu Sendlerovou, a rada dalších ambasadorek projektu, které vzdaly holt spoustě statečných žen. Zajímavou spojkou mezi dávnou minulostí a současností je i to, že do podoby tehdejších hrdinek se převtělily veřejně známé ženy, které ve svém životě také ledasco dokázaly.

A aby tento projekt se netýkal jenom ženské tematiky, tak Lilia prozradila, že závěrečná kniha bude věnována párům, vztahu mužů a žen.

Projekt má edukativní a čistě charitativní rozměr. Výtěžek z prodeje knihy a kalendáře se rozdělí mezi nadace, jejich patronky byly součásti ztvárnění tohoto tvůrčího procesu a půjde na podporu charitativních projektů zabývajících ženskou problematikou, pomocí matkám a dětem v složité životní situaci.

Více na https://www.ecstatictravel.com/cd-a-knihy/jsem-zena–jsem-bohyne/

www.lilia.cz

https://www.instagram.com/khousnoutdinova/

https://www.facebook.com/ecstaticwisdom.cestaextaze/

https://www.youtube.com/watch?v=7N04e6Q9AUo

Text: Eleonora Fritscherová

Foto: archiv Lilia Khousnoutdinova

Podobné příspěvky

Je to česká Katy Perry

Jaroslav Hauer

Bez roucha v Divadle v Dlouhé

Redaktor J.Hampl

KONCERTY V STARÉ PRAZE 2015 – www.sinton.cz

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady